Na nebezpečné asteroidy platí technologie diamantových nástrojů
Mise DART byla zahájena v listopadu loňského roku a v září toho letošního má změnit dráhu malého asteroidu Dimorphos. Zda se to ale vůbec povede a pokud ano, tak o kolik, neumí nikdo předpovědět.
Diamanty pro práci s vesmírnými horninami
Před zahájením mise vědci použili vzorky odebrané ze dvou různých vesmírných hornin k testování ve snaze naplánovat náraz kosmické lodi do skutečného asteroidu. A právě tady přichází na řadu diamantová technologie. Nástroj známý jako nanoindentor má diamantový hrot ve tvaru pyramidy měřící pouze několik miliontin milimetru, jak uvedl server Space.com.
Vše je miniaturní z toho důvodu, že sondy, které ve vesmíru sbírají vzorky hornin, obvykle dopraví na Zemi vzorky o velmi malé velikosti. Například jeden z těchto vzorků pochází z japonské mise Hayabusa a vzorek má velikost zrnka.
"Jejich malá velikost představovala potenciální výzvy," uvedl v prohlášení spoluautor studie Jordi Sort, profesor výzkumu na Katalánském institutu pro výzkum a pokročilá studia na Autonomní univerzitě v Barceloně. "Tři zrnka, která jsme obdrželi, mají každé jen asi tisícinu milimetru. Přesto se nám je podařilo úspěšně otestovat pomocí pyramidového indentoru s poloměrem hrotu asi 50 nanometrů."
Jakou má mise DART šanci
Výsledky výzkumu pomocí diamantové technologie naznačují, že pokud sonda mise DART zasáhne oblast s větším množstvím prachu, dopad může být účinnější při pohybu po oběžné dráze Dimorphos. A díky italskému doprovodnému cubesatu, který letí společně se sondou, aby celou srážku zaznamenal, budou vědci schopni vidět místo dopadu před srážkou i bezprostředně po ní. Teprve až potom budou schopni vyhodnotit, zda se se svými výpočty strefili a o jak moc se podařilo asteroid vychýlit.
Zdroj: Space, News4Social.