Koronavirus by mohl být brzy detekován kýchnutím do mobilu. Výsledky by měly být známy do šedesáti sekund
Na univerzitě v Utahu tým vědců pracuje na vývoji zařízení, které by se jednoduše zapojilo do nabíjecího portu telefonu a bylo by schopno testovat částice slin na nebezpečný virus.
Jak by to fungovalo?
Pokud by u kašlajícího uživatele mobilu byl přítomen virus, jsou v senzoru DNA vlákna, která by se vázala na virové proteiny, což by vyvolalo elektrický odpor, který by následně signalizoval pozitivní výsledek.
Senzor by změnil barvu nebo vizuálně označil přítomnost COVID-19, takže výsledek, respektive pozitivitu na virus by uživatel mobilu díky signalizaci i viděl.
Chytrá technologie by mohla být k dispozici do tří měsíců
Vědci se domnívají, že tato chytrá technologie by mohla být k dispozici do tří měsíců. To ale vyvolalo u odborné veřejnosti velké překvapení. Je to ale možné, protože již před rokem vytvořil tým vědců prototyp senzoru, který měl pro změnu pomáhat detekovat virus Zika přenášený komáry.
Stačí přeprogramovat vyvinuté zařízení
Vědci tak nemusejí vymýšlet celou technologii, ale fakticky pouze již vyvinuté zařízení přeprogramovat tak, aby dokázal identifikovat COVID-19.
To znamená i to, že senzor by mohl začít být sériově vyráběn rychle a poměrně levně. Rovněž by šlo o revoluční neinvazivní testování na nebezpečný virus.
Lidé jsou v současné době především testováni stěrem ze zadní části nosu a krku, zatímco rychlotesty, které mají diskutabilní výpovědní hodnotu, zase vyžadují odběr malého množství krve, obvykle píchnutím do prstu. Dále čtěte: Nový koronavirový senzor dokáže detekovat časné příznaky nákazy.