Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní hru

 Letectví 
01. října 2022 09:39 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
KC-46 je nové tankovací a svým způsobem i zpravodajské letadlo US Air Force / volný zdroj
Americké letectvo se konečně dočkalo svého nového tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní hru. A dost možná má pravdu. Tanker totiž nebude jen tankovat stíhačky a další stroje, bude také plný počítačů s mnoha schopnostmi.

Nový obrovský tanker je vlastně přestavěný Boeing 767 s několika úpravami. Je to tedy širokotrupý, dolnokřídlý stroj. Letová paluba KC-46 má prostor pro čtyřčlennou posádku a v přední části letadla se také nachází prostor pro patnáctičlennou posádku. Zadní část letadla je pak poměrně víceúčelová. Mohou v ní být sedadla až pro 58 vojáků nebo nákladní prostor pro 18 palet. A v neposlední řadě lze zadní část KC-46 přeorganizovat pro lékařské účely a v takovém případě se do ní vejde 54 pacientů.

KC-46 unese 96 297 kg paliva, což je o 10 procent více než starší KC-135, a 29 000 kg nákladu. Tanker je chráněn pomocí infračervených protiopatření a letadlo rovněž disponuje omezenými možnosti elektronického boje.

Na zádi letounu se nachází výložník pro doplňování paliva fly-by-wire doplněný o křídlové vzduchové tankovací podvěsy na konci křídla a středový brzdový systém pod zadním trupem, což znamená, že stroj zvládne oba typy tankování, a to dokonce i během jediného letu.

Zatím u starších tankerů probíhalo tankování ve vzduchu obvykle tak, že na úplném konci letadla seděl, nebo dokonce ležel na břiše jeden operátor a celou tankovací proceduru kontroloval pouze pohledem z okénka. U KC-46 ale pomůže úplně nový systém Aerial Refueling Operator Station (AROS), který jako videooperátoři budou obsluhovat dva vojáci.

Operátoři tak mají na monitoru k dispozici obraz z několika multispektrálních kamer rozmístěných po celém letadle. Nepotřebují už tedy žádný vizuální kontakt z okna. AROS má hned tři hlavní displeje pro každého operátora. Centrální 2D/3D displej poskytuje pohled na zadní část letadla při doplňování paliva po výložníku. A pak mají také k dispozici systém vzdáleného vidění.

Jak už bylo řečeno, nový tanker KC-46 dokáže ve vzduchu natankovat úplně všechny typy vojenských letadel. Až na jedno. Tím je A-10 Warthog, což je strašně škaredý, ale velmi nebezpečný bitevní letoun určený k přímé podpoře pozemních jednotek. Nicméně americké letectvo momentálně pracuje na tom, aby se A-10 inovoval tak, aby i u něho mohlo probíhat tankování za letu přímo z nového tankeru KC-46.

Nový tanker, který si americké letectvo minulý týden odsouhlasilo a už létá s prvním strojem, nebude mít rozhodně jen tankovací schopnosti. KC-46 Pegasus, jak zní celý oficiální název tohoto úctyhodného stroje, bude mít i řadu dalších zajímavých schopností, které z něho dělají poměrně multifunkční stroj. Letadlo bude mít k dispozici řadu senzorů a dalších technologií a ve vzduchu bude schopné sbírat neuvěřitelné množství dat. KC-46 tak může díky své obrovské datové síti fungovat jako vzdušný komunikační uzel.

V boji to mimo jiné znamená, že palubní systém tankeru mu umožňuje fungovat jako bezpečný uzel spojující letecké operační středisko na zemi s dalšími letadly létajícími ve vzduchu, čímž se zvyšuje povědomí o tom, co se děje na bojišti. Nehledě na fakt, že KC-46 bude schopen posbírat řadu zpravodajských nebo špionážních informací.

Není se tedy co divit, že americké letectvo je z příchodu tohoto tankeru doslova nadšené. Nicméně letectvo neočekává, že prohlásí flotilu KC-46 alespoň částečně za provozuschopnou dříve jak v roce 2024, tedy oficiálně. Do konce dekády pak americké letectvo plánuje vybudování flotily 179 letadel KC-46 Pegasus.

Autorský článek, další zdroj: Defense News

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Cameron Diaz je po osmi letech bez Hollywoodu zpátky. Vrátí se do pokračování slavné komedie Prázdniny

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...