Legendární super bombardér XB-70 na chvíli vyjel z hangáru a ukázal se na letišti

 Letectví 
08. listopadu 2020 08:03 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nádherný stroj je už dlouho muzejním kouskem National Museum of the U.S. Air Force
V říjnu muselo Národní muzeum amerických vzdušných sil provést práce na jednom ze svých hangárů, což si vynutilo přesunutí jediného zbývajícího nadzvukového bombardéru XB-70 Valkyrie z jeho stálého úkrytu. A byla to podívaná!

Legendární bombardér vypadá, že by mohl okamžitě vystřelit do nebe, více než 50 let poté, co jej Pentagon poslal do důchodu.

Nadzvuková legenda

XB-70 Valkyrie byl vysokorychlostní, superrychlý strategický bombardér navržený tak, aby v případě jaderné války rychle pronikl do sovětského vzdušného prostoru. Bombardér letěl ve výšce 70 000 stop jako obrana před nepřátelskými raketami země-vzduch a díky jeho šesti motorům dosáhl maximální rychlosti Mach 3,1. Jedinečný tvar a nastavitelné konce křídel modelu XB-70 umožňovaly tomuto nádhernému stroji využívat vlastní rázovou vlnu, podobně jako když surfař jede na vlně.

Pentagon provoz XB-70 nakonec zrušil kvůli několika faktorům. Letoun se ukázal jako nákladný na provoz a technicky obtížně se vyvíjel a díky pokrokům v sovětské protivzdušné obraně bylo nepravděpodobné, že by taktika vysoko letícího a rychlého letadla udržela velký bombardér v bezpečí.

Valkyrii vystrnadila technologie radarového maskování

Následný pokrok v technologiích znamenal, že budoucí bombardéry, včetně B-1B Lancer a B-2 Spirit, byly díky svým schopnostem maskovat se před radary užitečnější, i když létaly pomaleji.

Přesto je XB-70 nádherný stroj, jehož krásu je nutné obdivovat neustále. Navíc ten, který na chvíli vyjel z hangáru muzea, je naprosto posledním exemplářem, který existuje.

Celkově totiž byly vyrobeny jen dva stroje XB-70, které dosahovaly rychlosti Mach 3. Jedno ze dvou letadel bylo ztraceno při srážce ve vzduchu se stíhacím letounem v roce 1966. Po zrušení programu se zbývající Valkyrie stala výzkumným testovacím letounem a později byla "uskladněna" v Národním muzeu amerických vzdušných sil v Daytonu ve státě Ohio. Na letištní plochu se ale tento nádherný bombardér prakticky nedostane, natož do vzduchu. Dále čtěte: Legendární útočná helikoptéra Super Cobra jde do důchodu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v květnu i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Tech

Solární plachty, které ohýbají světlo, jsou budoucností efektivního pohonu kosmických lodí

Zavřít reklamu