Mezinárodní vesmírná stanice byla v ohrožení. Musela podniknout nouzový manévr
V noci z úterý na středu provedla mezinárodní vesmírná stanice specifický manévr, jehož cílem bylo snížit pravděpodobnost možné srážky s kusem vesmírného odpadu. Na manévru se podílela NASA společně s dispečery ruského Roskosmosu.
O provedení manévru informoval na svém twitterovém účtu šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine. Podle NASA však posádce orbitálního komplexu nehrozilo žádné bezprostřední nebezpečí.
Posádku orbitální stanice nyní tvoří ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy. Všichni členové posádky se během úhybného manévru museli přesunout do ruské vesmírné lodi Sojuz připojené ke stanici.
Manévr byl proveden motory vesmírné lodi
Samotný manévr byl po konzultaci obou stran proveden za pomoci motorů nákladní lodi Progress MS-14, která je stejně jako Sojuz ke stanici v současné době připojena. Americká strana byla během manévru v úzkém spojení s ruskými dispečery.
Objekt minul ISS v těsné blízkosti
Potencionálně nebezpečný kus neznámého vesmírného odpadu se měl k ISS přiblížit přibližně půl hodiny po půlnoci SELČ. Podle výpočtů měl objekt stanici ISS minout ve vzdálenosti necelých dvou kilometrů. Tato vzdálenost je v takzvané červené zóně, která vyjadřuje vysokou pravděpodobnost srážky. Dále čtěte: (Z mezinárodní vesmírné stanice opět uniká vzduch. Posádka musí vše pečlivě sledovat).