Hřešíte za volantem? Nový návrh silničního zákona připravuje přísnější tresty

 Auto-Moto 
19. června 2019 06:25 / Jana Jančová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Chystaná novela má také za cíl zjednodušit celý bodový systém  Shutterstock
Zjednodušení celého bodového systému a zavedení zvlášť represivních opatření vůči pirátům silnic, přitvrzení trestů za alkohol při řízení, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, porušování rychlostních limitů o 40 km/h a více nebo za odmítnutí zkoušky na alkohol či drogy. I takové změny připravuje ministerstvo dopravy v novele silničního zákona, ty představili zástupci resortu veřejnosti.

„Nový bodový systému musí vyloučit piráty silnic. S veřejností jsme si vyjasnili, jak se změní sankce, aby systém působil preventivně, aby rodiče připoutali svoje děti, za jízdy řidiči netelefonovali a nepsali SMS. Máme připomínkové řízení, které probíhá, a já chci, aby návrh zákona šel na vládu v co nejkratší době,“ uvedl k chystaným změnám ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Návrh zákona je v současnosti v mezirezortním připomínkovém řízení, kde k němu své názory vyslovila odborná veřejnost. Díky tomu ještě dozná změn, obdržených připomínek je na dvě stě. Mezi ty nejčastěji skloňované na semináři patřil i takzvaný řidičák na zkoušku, tedy snížení hranice pro vybodování u řidičů, kteří mají řidičský průkaz čerstvě.

Ministerstvo podle svého vyjádření zváží možnost, zda pro ty mladé řidiče, kteří již nějaký přestupek udělali, nezavede nějaké další vzdělávací aktivity, aby se s řidičem pracovalo dříve, než přijde o řidičské oprávnění.

Chystaná novela má mimo jiné také za cíl především zjednodušit celý bodový systém například prostřednictvím zavedení pouze tří pásem bodů (0, 4 a 6 bodů). (Dále čtěte: Sedadlo smrti se přestěhovalo. Kde hrozí v automobilu největší nebezpečí?).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...