Autopilot vozu Tesla naboural policejní vozidlo. Naráží tato technologie na limity?

Tesla další případné potíže nerada vidí
 Auto-Moto 
04. června 2018 13:53 / Internet
  0   0
Představa, že autonomně řízené automobily budou mnohem bezpečnější než ty řízené lidmi, dostala další ránu. V americké Kalifornii selhal autopilot vozu Tesla a během incidentu naboural policejní vozidlo.

Vozidlo Tesla nabouralo v kalifornské Laguna Beach zaparkované policejní vozidlo. Incident, během kterého byl lehce zraněn řidič vozu Tesla, se odehrál v úterý 29. května ve chvíli, kdy se vůz pohyboval v režimu poloautonomního autopilota.

Podle vyjádření policisty, který se na místě nehody nacházel, byl policejní vůz na odpis a bylo velké štěstí, že uvnitř zrovna nikdo nebyl. Přibližně před rokem se ve stejné oblasti přihodila podobná situace, kdy Tesla narazila do návěsu. Událost navíc přichází ve chvíli, kde má Tesla za sebou celou řadu podobných incidentů.

Nejedná se však pouze o problémy automobilky Tesla. Potíže mají i další výrobci i provozovatelé automobilů s možností automatického řízení. Na konci března srazilo a zabilo ženu vozidlo Uber. Předběžné zprávy identifikovaly problém s autopilotem, protože systém Uber detekoval ženu 6 sekund před tím, než došlo k nehodě, a přesto jí nedokázal zabránit.

Během šestivteřinového sledu analýz prováděných autonomním systémem Uber byla žena špatně vyhodnocena a systém nezvládl dílčí manévry nouzového brzdění, protože očekával, že řidič převezme nad vozem kontrolu, ale nevydal žádné varování.

Zda se jedná o skutečně zásadní trhliny autonomních systémů, ukáže až čas. Velikost vzorku je mnohem menší u dopravních nehod způsobených lidmi. Na autonomní řízení se lidé přitom spoléhají v mnoha oblastech stále častěji (čtěte: Americké námořnictvo dostalo novou zbraň. Autonomního lovce nepřátelských ponorek).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Přírodní nepřátelé našeho zdraví. Ale existují vůbec?

Dům a zahrada

Jak rychle provonět dům: Poslouží bylinky i koření

Cestování

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás pohltí a jen tak nepustí