Auto z 3D tiskárny: Utopie nebo realita?

 Auto-Moto 
04. dubna 2022 14:03 / Ema Maxová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Výhodou 3D tisku je možnost vyrobit poměrně levně i velmi komplikované tvary Peugeot
3D tisk je jedním ze základních pilířů čtvrté průmyslové revoluce. Díky této nové technologii je možné zvýšit flexibilitu a přizpůsobit se potřebám stále náročnějšího a nepředvídatelnějšího trhu. Výhodou 3D tisku je možnost vyrobit poměrně levně i velmi komplikované tvary. Zároveň je lze tvořit i z materiálů, se kterými se v běžné praxi těžko pracuje.

Dalším benefitem je minimální množství odpadu, což je důležitý prvek při hledání udržitelných, a tudíž ekologických výrobních postupů. 3D tisk tak nachází uplatnění při výrobě různých prototypů a v malosériové výrobě. Obrovský potenciál má například ve zdravotnictví, kde slouží k vytváření různých zdravotnických pomůcek, implantátů, a dokonce i umělých kloubů. Velký zájem vzbuzuje i u velkých výrobních firem, zejména pak v automobilovém průmyslu.

První pokus vytisknout na 3D tiskárně celé auto proběhl už v roce 2015. Na 3D tiskárně vznikly jednotlivé hliníkové a karbonové díly, z nichž se pak sestavilo auto vážící pouhých 630 kilogramů. Ultra lehké vozidlo bylo osazeno vysoce výkonným motorem, což je sice lákavá, ale poněkud nebezpečná kombinace. Sériové velkovýroby se tento vynález nedočkal. Od té doby se ovšem objevují různé další experimenty. Většinou mají společnou vlastnost danou 3D tiskem – extrémně nízkou hmotnost – a většinou jsou tyto vozy v každodenním životě takřka nepoužitelné. To ovšem nemění nic na atraktivitě 3D tisku pro automobilky. Metoda, která má jen samá pozitiva, totiž nemůže zůstat opomenuta. Automobilky s 3D tiskem aktivně pracují, ovšem zatím netisknou celá auta, pouze díly.

Příkladem je nový Peugeot 308. V tomto autě výtvory 3D tiskárny rozeznáte na první pohled. Jedná se například o poličku na brýle, držák na nápoje či prostor pro uložení telefonu a jiných drobností. Tyto předměty jsou vyrobeny z nového pružného polymeru a jsou vytištěny na 3D tiskárně pomocí nové technologie HP Multi Jet Fusion.  Výsledné produkty jsou příjemné na dotek, lehké, pevné a uživatelsky přívětivé. Dokonale umocňují pohodu v interiéru. Je to poprvé, kdy byla technologie 3D tisku použita na příslušenství pro automobily, což je inovace, která je velkým příslibem pro celý automobilový průmysl.

Nabídku doplňků vytvářených pomocí 3D tisku vývojáři značky Peugeot definovali na základě podrobné analýzy způsobu, jakým zákazníci využívají úložné přihrádky ve voze. Různé držáky, ať už na nápoje či na jiné předměty, jsou často používány, hodně namáhány a brzy se tak opotřebovávají. Majitel vozu proto ocení, že je může kdykoli během návštěvy servisu vyměnit. Koncesionáři značky je budou nabízet ve svých značkových buticích a e-shopech. Zákazník může volit mezi černou a mátově zelenou barvou.

Pozornost zasluhuje také materiál, ze kterého Peugeot tyto doplňky vyrobil. Jedná se o termoplastický polyuretan. Tento polymer je pružný, poddajný a odolný. Výrobní proces je přitom velmi krátký a kvalita provedení vysoká. Je ideální pro produkci dílů, které jsou určeny k absorpci nárazů a vyžadují vysokou pružnost. Díky tomuto polymeru lze vyrábět díly s vysokou kvalitou povrchu a nadstandardní úrovní detailů. 

3D tisk je v automobilovém průmyslu stále v rané fázi. Tato technologie se má sériově využívat nejen při výrobě doplňků, ale také u dalších technických dílů budoucích modelů Peugeot. Výhody 3D tisku nabízejí nekonečné možnosti, což skupina Stellantis, jíž je Peugeot součástí, velmi dobře ví. Proto si nechala svoji novou technologii a materiál patentovat a plánuje různé využití pro všechny své koncernové značky. 

Zdroj: Peugeot

Témata: auto, moto, 3D tisk
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...