Unikátní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší sedan na Ringu. Pokořil i mnohé supersporty

Jaguar XE SV Project 8 se stal nejrychlejším sériově vyráběným sedanem na Ringu
Loading...
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
30. listopadu 2017 11:12 / Jaguar
  0   0
Na slavném Nürburgringu se opět přepisovaly statistiky. Mezi čtyřdveřovými sedany je teď nově nejrychlejší Jaguar XE SV Project 8 s časem 7 minut a 21,23 sekundy.

Automobilka Jaguar před pár lety založila divizi SVO a ta následně začala chrlit jednu specialitu za druhou. Kromě těch běžných ovšem Britové připravili také takzvanou Collector's Edition, v rámci které budou postupně nabízet ta vůbec nejexkluzivnější a striktně limitovaná auta. Vše začalo modelem F-Type Project 7, druhým z této série byl letos představený Jaguar XE SV Project 8. Má jít o nejextrémnější Jaguar určený do běžného provozu v historii a rekord ze slavného Ringu je toho krásným důkazem. 

Model XE SV Project 8 řídil závodní jezdec Vincent Radermecker, přičemž výsledný čas má hodnotu 7 minut a 21,23 sekundy. O absolutní rekord samozřejmě nejde, ostrá britská novinka je ale aktuálně nejrychlejší mezi čtyřdveřovými sedany. Tenhle titul dosud držela Alfa Romeo Giulia QV, kterou Jaguar překonal o poctivých jedenáct sekund. On vůbec čas pod 7 minut a 22 sekund stojí za pozornost. Project 8 je totiž rychlejší než třeba Chevrolet Corvette Z06, Nissan GT-R, Lamborghini Aventador nebo Ferrari Enzo. 

Jaguar XE SV Project 8 využívá známý kompresorem přeplňovaný osmiválec o objemu pěti litrů, který doznal řady změn. Výkon tak narostl až na 600 koní, takže není moc velké překvapení, že se vůz rozjede z nuly na 100 km/h za 3,7 s a že jeho maximálka činí 322 km/h. Technické středisko divize SVO bude tyto speciály sestavovat ručně, nevznikne ale více než 300 exemplářů. 

Je potřeba dodat, že tohle pojetí „sériového vozu“ je docela jiné než to, co nabízí Alfa Romeo Giulia QV. Project 8 je totiž téměř zakázkový automobil, zatímco zmíněná Alfa je regulérně masově vyráběný model. V tomto kontextu je její čas horší pouze o 11 sekund také hodný pozornosti, tím spíš, když si prohlédnete video z rekordní jízdy, na kterém testovací jezdec řídí pouze v tričku a džínách. Po internetu kolují vtipy o tom, že je to typický Ital a že určitě má na nohou žabky.

Historie se ale na takové okolnosti neptá, takže teď je zkrátka nejrychlejším sériově vyráběným sedanem na Ringu Jaguar XE SV Project 8. Video z rekordní jízdy Jaguaru si můžete prohlédnout výše.

Tomáš Novotný | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu