Toyota předpovídá definitivní smrt spalovacím motorům. Jaká je ale realita?

 Auto-Moto 
23. listopadu 2017 09:19 / Tomáš Novotný
  0
📷
1 fotografie v galerii
Klasické spalovací motory jsou podle šéfa vývoje Toyoty odsouzeny k záhubě  Toyota
Podle Toyoty se nezadržitelně blíží definitivní konec spalovacích motorů. Elektromobily je údajně zcela převálcují. Ne všichni ale souhlasí.

Poslední trendy jsou naprosto jasné. Elektromobily v dohledné budoucnosti zaznamenají výrazný rozmach. Na několika posledních autosalonech automobilky v podstatě o ničem jiném nemluvily, třeba také Škoda už ukázala elektrický koncept, emisní limity se zároveň stále zpřísňují, některé státy dokonce zvažují když ne přímo zákaz prodeje aut se spalovacími motory, tak alespoň zákaz jejich vjezdu do měst. Tohle všechno jsou důvody, proč podle názoru Toyoty spalovací motory definitivně vymřou. 

Alespoň si to tedy myslí šéf vývoje této japonské automobilky Seigo Kuzumaki, který v rozhovoru pro britský magazín Autocar předpověděl definitivní zánik spalovacích motorů na rok 2050. Už o deset let dříve by prý jejich podíl na trhu měl být pouze desetiprocentní a navíc výhradně v hybridním provedení. Pomoci běžným motorům do pohřebiště dějin má i rychlý vývoj akumulátorů. 

Jisté elektrifikaci a nástupu elektromobilů se nevyhneme, jak to ovšem bude s definitivním koncem spalovacích motorů, o tom lze v dnešní době jen těžko spekulovat. Elon Musk coby majitel Tesly by je samozřejmě nejraději zakázal hned, Toyota coby přední výrobce hybridů by si také přála co nejrazantnější přístup, jenže ne všichni tento názor sdílí. Třeba Mazda vyvíjí zcela nový typ spalovacího motoru, kdy se způsobem podobným dnešním dieselům spaluje benzin. Produkované emise jsou pak dramaticky nižší a zároveň účinnost této novinky je podstatně vyšší.

Dalším problémem je rovněž skutečnost, že zcela průměrný zákazník elektromobily nechce, protože prostě odmítá omezovat své potřeby v zájmu vyššího dobra, a dotovat jeden vybraný druh dopravy donekonečna také nejde. Podle německých automobilek navíc dnes některými tolik nenáviděné diesely budou i ve střednědobém horizontu alespoň na vybraných trzích pořád v prodeji, protože o ně prostě bude zájem. 

Na závěr jedna velice zajímavá perlička. V dnešní Evropě je nejvíce proti spalovacím motorům zaměřené Norsko, které neváhá poskytovat velké dotace na cokoliv, co se alespoň tváří jako ekologická náhrada konvenčních motorů. Jenže z čeho je tato snaha kromě jiného financována? Z těžby ropy.

Pokud se nestane něco opravdu nečekaného, definitivního konce spalovacích motorů se velmi pravděpodobně jen tak nedočkáme. Možná má šéf vývoje Toyoty přesnější informace, přesto ale předpovídat v dnešní době něco tak zásadního je spíše výstřel do tmy. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?