Turecká armáda již brzy zařadí do své výzbroje drony, které rozpoznají tváře a poznají, na koho zaútočit

 Vojenství 
24. listopadu 2019 09:07 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Dron bude mimo jiné rozpoznávat tváře a vědět, na koho zaútočit Depositphotos
Jen před pár dny web Biometric Update informoval o tom, že v roce 2020 by měla turecká armáda do své výzbroje zařadit nové bojové drony. Od ostatních armád, které je již také využívají, se budou lišit v tom, že se jedná o takzvané kamikadze stroje vybavené výbušninami a biometrickým rozpoznáváním obličeje.

Tyto kamikadze stroje vybavené výbušninami a biometrickým rozpoznáváním tváří s umělou inteligencí znamenají, že dron si bude cíle, na které zaútočí, vybírat automaticky. Jeho vybavení mu poslouží k tomu, že bude umět vyhodit do vzduchu a zlikvidovat celé pozemní jednotky i třeba bojovou loď.

Není tedy divu, že se proti těmto autonomním zbraním objevily protesty, zvlášť s ohledem na to, jaká situace v Turecku a jeho sousedních zemích panuje.

Zbraně schopné fungovat bez lidí

Studie holandské organizace PAX nazvaná „Šikmá plocha“ varuje, že automatický výběr cílů bez kontroly lidským faktorem by v případě omylů mohl mít katastrofální následky. A vedle nich nikdo neřeší ani to, kdo by vlastně za ně byl zodpovědný.

„Zbrojařské společnosti veřejně prohlašují, že nikdy nebudou vyvíjet zbraně schopné fungovat bez lidské kontroly v případě smrticích úderů, ale přesně takovou technologii bez pojistek a zapojení lidí připravují,“ uvedl jeden z autorů studie Frank Slijper. Proto organizace PAX též vyzývá ke zformování mezinárodních dohod, které by takovou autonomní armádní výbavu zakázaly. Čtěte také: Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo rasy.

V současnosti se přitom odhaduje, že je na světě minimálně 50 firem, které na nějaké formě autonomních zbraní pracují. PAX tvrdí, že Čína, Rusko, Polsko a právě Turecko do nich významně investují.

Roboti jako zbraň

Zbrojní průmysl vyvíjí po celém světě stále důmyslnější zbraně. Ideálně aby moc nestály, aby byly účinné a co nejpřesnější.

Není už tajemstvím, že v některých armádách světa budou stále častěji bojovat roboti či dokonce humanoidi – to vše už sem tam na veřejnost proniká. Nedávno upoutala pozornost také zbraň, která by měla umět zabíjet pouze lidi s přesně charakterizovanou DNA. Mělo by se jednat o biologickou zbraň, cílená by byla podle DNA příštích stanovených obětí. Čtěte také: Už to není sci-fi. Do pěti let budou v jihokorejské armádě sloužit bioboti.

Nedávno o tom byla publikována zpráva Centre for the Study of Existential Risk, která naznačuje, že právě takové zbraně budou zřejmě nijak vzdálenou realitou budoucnosti.

Biologická zbraň by účinkovala jen na zadání

Jak by takový „boj“ vypadal? Mohl by být postavený na tom, že existují patogeny, které působí jen na lidi určité rasy. To, že takové jsou, vědí moc dobře lékaři na celém světě, stejně jako zbrojaři. Čtěte také: Vojenští piloti brzy dostanou parťáky pro vzdušné souboje. Vládnout budou umělou inteligencí.

Podle autorů zprávy vydané Cambridge University je tedy taková hrozba více než reálná. Bohužel – navzdory tomu ji většina států zřejmě podceňuje, protože z dostupných informací vyplývá, že země nejsou na příchod této hrozby připravené.

I proto experti apelují na vytvoření nezávislých pracovních skupin, které by možná rizika takových hrozeb vyhodnocovaly a zároveň pracovaly na možných protiopatřeních. Následky by totiž mohly být naprosto fatální. Psali jsme také: Přijde den, kdy stroje předstihnou lidskost? Riziko, před kterým varoval už Einstein.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008