Kyslíková farma nebo také elektrárna bude brzy stát na Měsíci. Má tam pomoci budoucím astronautům dýchat. O výstavbu se postará evropská kosmická agentura ESA.
Podle nové zprávy New York Post byl už Evropskou kosmickou agenturou vybrán vítěz, který jako první zkonstruuje užitečné zařízení, jehož úkolem je extrahovat kyslík z povrchu Měsíce.
Nejprve to ale bude malý prototyp
Než ale vznikne opravdu celá kyslíková farma, firma postaví nejprve malý přístroj, který dokáže posoudit pravděpodobnost výstavby větší farmy na Měsíci. Účelem takového zařízení na Měsíci pak bude extrahování pohonné hmoty pro kosmické lodě a dýchatelný vzduch pro astronauty. Budoucí měsíční farma by měla být schopna extrahovat 50 až 100 gramů kyslíku z lunárního regolitu, což je jemná šedá půda na povrchu Měsíce s hustotou asi 1,5 g/cm3.
Celá farma by pak na povrchu Měsíce měla pracovat na solární energii. Dalším důležitým faktorem je samotná logistika. Jednotlivé komponenty kyslíkové farmy totiž budou muset být na Měsíc dopraveny pomocí nákladových kosmických lodí.
Regolit obsahuje velké množství kyslíku
Předchozí studie provedené samotnou ESA už potvrdily, že v měsíčním regolitu tvoří kyslík asi 40 až 45 % jeho hmotnosti. Přesto ale není vůbec snadné jej extrahovat, protože je chemicky vázán jako oxid ve formě minerálů nebo skla.
Laboratorní prototyp kyslíkové farmy už to ale dokáže. Proces spočívá ve využití elektrolýzy k rozbití lunárního regolitu na kovy a kyslík, tedy základní zdroje pro dlouhodobé a udržitelné vesmírné mise. Takže lunární farma vlastně poslouží hned dvakrát. Vyrobí kyslík pro palivo do raket a pro samotné astronauty a ještě získá cenné kovy pro další použití.
Zdroj: NY Post, The Sun.