Dokáže přežít i nukleární výbuch. Jediný sovětský tankový obr, který prorazí všechno

 Vojenství 
02. dubna 2022 08:36 / Mirka Malá
  10
📷
1 fotografie v galerii
Objekt 279 je obr, který projede jakýmkoliv terénem Wikimedia Commons /volný zdroj foto
Je to obr, který prorazí všechno a ještě mu neublíží ani nukleární výbuch. Řeč je o jediném tanku, který vzniknul za studené války.

Záběry z tankového muzea Kubinka u Moskvy ukazují, že oživení tanku se povedlo. Objekt 279 už pojížděl v areálu muzea a dostal také zatím nový červený základní nátěr, jak píše The Drive.

Historie sovětského obra

Objekt 279, jehož vývoj začal v továrně Kirov v Leningradu v roce 1957, má hlavní výzbroj v podobě 130 mm kanónu M-65, vedlejší výzbroj tvořil kulomet ráže 14,5 mm. Poloautomatický nabíjecí systém poskytoval rychlost střelby pět až sedm ran za minutu. Zbraň byla vybavena stabilizačním systémem pro přesnou střelbu za pohybu a byla spojena s optickým dálkoměrem, automatickým naváděcím systémem a nočním zaměřovačem s infračerveným světlometem. Funkce, jako jsou tyto, byly ve své době velmi vyspělé. Vedle hlavního děla byl také koaxiální 14,5 mm těžký kulomet. 

Objekt 279 byl také optimalizován pro rychlejší pohyb po nerovném terénu, k čemuž mu napomáhaly jeho čtyři sady pásů, víceméně rovnoměrně rozmístěné pod trupem a kombinované tak, aby fungovaly jako dvojice na každé straně. Přejede tedy prakticky přes všechno, včetně tzv. českých ježků, což jsou na Ukrajině často používané kovové protitankové barikády.

Tank je také velmi dobře pancéřovaný. To se skládá z uspořádání celoodlévaných konstrukcí, z nichž mnohé jsou nakloněny pro extra ochranu, aby pomohly odklonit munici prorážející pancéřování a tvarované náboje. Mimo tyto pancéřové konstrukce je kolem trupu další eliptický štít určený k ochraně před vysoce výbušnými protitankovými projektily, které při průniku nespoléhají primárně na kinetickou sílu. Věž je rovněž celolitá, opět s ochranným protiteplotním štítem. Díky nekonvenčnímu tvaru trupu je tank mnohem méně náchylný k převrácení při jaderném výbuchu.

Existuje jen jeden jediný exemplář

Objekt 279 se sice Rusům podařilo oživit, podle dostupných zdrojů ale v celém Rusku existuje skutečně jen jeden jediný exemplář. Je ale možné, že v muzeu se nachází ještě řada podobných exemplářů z dob dávno minulých. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet