Vynález, který může naplno odstartovat věk nukleární fúze!

 Technologie 
19. listopadu 2017 15:22 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Mnozí odborníci považují za svatý grál jaderné fúze procesy, které se odehrávají v naší mateřské hvězdě Slunci Shutterstock
Mezinárodní spolupráce jaderných fyziků a inženýrů si připsala důležitý objev. Jedná se o způsob, kterým lze zabránit nadměrnému vzniku helia, vedlejšího produktu vznikajícího během jaderné fúze, jenž oslabuje konstrukci reaktoru. Podle odborníků může novinka znamenat doslova průlom v oblasti energetiky.

Mezinárodní tým vědců vyzkoušel novou metodu výroby materiálů používaných ve fúzních reaktorech a zjistil, že je schopna vyřešit jednu z největších překážek, která lidstvu brání ve využívání energie z jaderné fúze.

Tajemství nového objevu spočívá v technologii výstavby fúzního reaktoru za pomoci nanokompozitních pevných látek vytvářejících kanály, kterými může z reaktoru uniknout nežádoucí helium.

Fúzní reaktor je schopen generovat přibližně čtyřnásobek síly jaderného štěpení, ale současné technologie jsou pro plné zvládnutí této technologie stále nedostatečné. V oblasti je několik zásadních překážek, které brání tomu, aby inženýři mohli jadernou fúzi využít jako spolehlivý obnovitelný energetický zdroj.

Proces jaderné fúze totiž nejenže vystavuje reaktory extrémním tlakům a teplotám, ale mezi atomy vodíku navíc vzniká vedlejší produkt helium, který doslova probublává konstrukčními materiály a může způsobovat jejich oslabování.

„Tyto heliové bubliny se dostanou doslova do středu silného kovu a zůstávají tam navždy uvězněny. Toto chování z dlouhodobějšího hlediska představuje obrovský konstrukční problém. Pokud se totiž uvnitř kovu nahromadí helia více, materiál se naprosto zničí,“ uvedl v tiskové zprávě konstrukční inženýr Michael Demkowicz.

Vědečtí pracovníci v rámci nového výzkumu testovali chování helia v nanokompozitních pevných materiálech a zjistili, že helium v těchto typech materiálů nevytváří bubliny jako v kovu. Místo toho vytvořilo v materiálech jakési žilky, kterými unikalo ven. I při značném množství helia, které prošlo materiálem, nedošlo k jeho trvalému poškození. Vytvořil se v něm komplexní cévní systém, kterým helium cestovalo z materiálu pryč.

Obnovitelná energie je nedílnou součástí celosvětového úsilí v boji proti změně klimatu. Přestože sluneční a větrná energie jsou v současné době nejvyužívanějšími zdroji, jejich účinnost není příliš vysoká. Odborníci se proto znovu zajímají o jadernou energii pokročilejších forem, jako je štěpení roztavené soli a jaderná fúze.

Experti z oblasti jaderné fyziky mají za cíl do roku 2030 vyrobit funkční a stabilní prototyp fúzního reaktoru. Celá řada světových institucí v souvislosti s tím hledá řešení, jak učinit jadernou fúzi plně kontrolovatelnou. Nový objev je proto důležitým milníkem a také ukazatelem toho, že fúzní reaktor se může stát brzy realitou.

Víc už toho není

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...