Fotosyntéza nezbytná pro život na Zemi již není doménou rostlin. Vědci přišli s unikátní technologií
Fotosyntéza je způsob, kterým rostliny přeměňují oxid uhličitý na kyslík, jenž má zásadní význam pro život na Zemi. Technicky vzato je to ale jen velmi málo účinný proces. Vědci se proto již několik let intenzivně zabývají výzkumem v tomto odvětví. Nyní zveřejnili informace o technologii, která umí pokrýt těla bakterií nanokrystaly, které fungují jako miniaturní solární panely.
Tyto mikro solární panely mají však v zachycování solární energie nesrovnatelně vyšší účinnost než listy rostlin. Podle výsledků měření mají bakterie s nanokrystaly až o 78% vyšší účinnost než rostliny, jejichž listy mají účinnost pouhé dvě procenta.
Tato forma umělé fotosyntézy je velkým krokem kupředu ve vývoji účinnějších paliv, které produkují obnovitelnou energii za pomoci slunečního záření.
Vědci při vývoji technologie použili přirozeně se vyskytující bakterie s názvem Moorella thermoacetica. Tyto bakterie využívají oxid uhličitý k produkci kyseliny octové, ale mohou být využity pro účely výroby paliv. Aby se zvýšila účinnost bakterií, vědci jim nejprve podávali chemickou látku nazývanou kadmium a sloučeninu zvanou cystin. Bakterie tyto látky syntetizovaly do nanočástic, jenž pokryjí jejich těla.
Bakteriemi vytvořené nanočástice fungují jako solární panely, takže nový hybridní organismus může produkovat kyselinu octovou nejen z oxidu uhličitého, ale také z vody nebo světla. Díky tomu je celý proces efektivnější než přirozená fotosyntéza. Navíc vytváří nulový odpad.
Technologie sice ještě není ve fázi kdy by mohla být nasazena do komerčního prostředí, ale má velký potenciál. Možná, že jednoho dne tyto kyborg bakterie budou znamenat vysvobození ze závislosti na fosilních palivech.