Německá společnost přišla s originálním nápadem. Na Měsíci plánuje velmi zajímavou stavbu

 Technologie 
12. srpna 2017 05:41 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
GSM infrastruktura by mohla stát na Měsíci již v příštím roce Shutterstock
Astronaut, který v příštím roce navštíví Měsíc, si bude pravděpodobně moci zavolat domů ze svého mobilu. Německá startupová společnost totiž přišla s nápadem, zahájit výstavbu telekomunikační infrastruktury přímo na Měsíci.

Společnost Part Time Scientists se sídlem v Německu, která se v minulosti účastnila soutěže Lunar X Prize, nyní plánuje svoji misi na Měsíc. Dvojice kosmických vozítek pojede navštívit místo přistání mise Apollo 17.

To v dnešních kosmických závodech není ničím neslýchaným, zvláštností však je, že firma plánuje namísto specializovaného telekomunikačního systému, který běžně slouží pro komunikaci kosmických robotu se Zemí, plánuje využití běžné „pozemské“ technologie LTE.

„Nyní aktivně jednáme o výstavbě LTE základnové stanice na Měsíci s Vodafone. Chceme být průkopníky výstavby infrastruktury mimo Zemi a také přivést obchod a služby do vesmíru,“ uvedl Karsten Becker, jeden z vedoucích pracovníků společnosti.

Lunární vozítko bude vyneseno na oběžnou dráhu jako sekundární náklad rakety Falcon 9. Raketa vynese na oběžnou dráhu družici Alina, která pak již sama bude pokračovat dále k Měsíci, kde vysadí dvě vozítka Audi Lunar Quattro, která po povrchu měsíce dojedou na místo přistání Apolo 17.

Komunikace je navržena tak, že obě vozítka fungují v podstatě jako mobilní telefony, které přes LTE budou komunikovat s družicí Alina a ta následně data předává na Zemi. Podle společnosti bylo toto řešení mnohem méně energeticky náročné než přímá komunikace se Zemí. Solární panely umožní vozítku získat asi 90 W elektrické energie, z nichž polovina jde na pohon, a dříve druhou polovinu zkonzumoval modem. Nyní, s využitím LTE jsme tuto spotřebu výrazně zredukovali.

Hlavní misí těchto vozítek je průzkum vesmírné lodi Apollo 17, aby zjistili, jak se na ní podepsalo 45 let na povrchu Měsíce a jejich druhým posláním je průzkum povrchu Měsíce pro účely vybudování trvalé telekomunikační infrastruktury.

Společnost již nyní plánuje svou druhou misi v roce 2020, která by měla na Měsíc umístit LTE základny navržené tak, aby přežily ve zdejším drsném prostředí. Tým odborníků také velmi úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou, která navrhla koncept lunární vesnice pro trvalou přítomnost člověka na Měsíci.

Kosmická loď Alina může přepravovat až 100 kilogramů nákladu. Během své první mise bude plavidlo přepravovat tři komerční náklady, včetně experimentu navrženého NASA Amesem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky