Revoluce v komunikaci je tady! Vědci provedli první nehacknutelný videohovor v historii

 Technologie 
04. října 2017 09:30 / Petr Hájek
  0
📷
2 fotografie v galerii
Informace bude šifrována na úrovni světelné částice Pixabay
Brzy poté, co byla tato funkce před časem nanečisto otestována jen v laboratořích místně (v Číně), došlo vůbec k prvnímu nasazení kvantové komunikace ve formě prvního super-bezpečného videohovoru. A proč bezpečného a téměř nerozlousknutelného? To si odhalíme v článku.

Hovor proběhl mezi Čínskou akademií věd a Rakouskou akademií věd a byla to jen malá předehra k tomu, co bude brzy následovat: skutečně enormní revoluce v bezpečné komunikaci. Nevyjímaje ani tu v online formě. Speciálně situace, kdy jde o to, zachovat 100% bezpečí.

Dosavadní tradiční metody bezpečné digitální komunikace spoléhají bez výjimky na jisté matematické funkce, jenž činí dešifrování náročným, ale nikoliv nemožným (při správném know-how a hardwaru je to jen otázka času).

Kvantová komunikace je ovšem na zcela jiném základě. Informace je zde šifrována na úrovni světelné částice (konkrétně nyní skrze satelit Micius) a jde tedy o proces zcela nehacknutelný. A jak je to možné?

Je to celé natolik bezpečné, že kdyby se někdo pokusil odposlouchávat (jako to jde třeba u běžných vysílaček), ihned by byl odhalen. Komentář Johanna Handsteinera z Rakouské akademie to jistě více osvětlí: „Kdyby se snad někdo čirou náhodou někdy pokoušel zachytit fotony probíhající mezi družicí a zemí a chtěl by změřit jejich polaritu, změnil by se tím kvantový stav fotonů právě kvůli odečtení hodnot a je to: obě strany hned ví, že se ve zprávě někdo vrtal!“

Je zcela jisté, že se časem objeví i mazaná anti-technologie (jako ostatně u radarů apod.), ale aktuálně jde zdaleka o nejbezpečnější cestu, jak sdílet data na Zemi. Nyní se již také plánuje, že k podobnému testu dojde i v Singapuru, Itálii, Německu a Rusku. Je tedy jen otázkou času, nežli se věc dostane i k vojenským účelům armád celého světa.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v květnu i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu