iPhone 8 nebo X: Nevíte, pro jaký nový Apple telefon se rozhodnout? Pomůžeme vám s výběrem

 PC a Mobily 
25. září 2017 14:10 / Petr Hájek
  0
📷
4 fotografie v galerii
Všechny tři novinky jsou odolné na vodu a prach  Apple
Zdá se, že za 1 000 dolarů si model Apple iPhone X nárokuje veškerou pozornost, ale je faktem, že Apple iPhone 8 a 8 Plus budou mnohem šetrnější k vaší peněžence.

I když byly apple iPhone 8 a 8 Plus trochu zastíněny iPhonem X, i ony si určitě zasluhují více pozornosti, protože ne každý má rozpočet dovolující pořídit si tuto mobilní hi-tech krabičku narvanou novinkami. A právě pro tyto uživatele toho 4,7“ iPhone 8 a 5,5“ iPhone 8 Plus pořád nabízí ažaž!

Design a displej

iPhone X na tomto poli nabízí doslova a do písmene špičku – displej u něj zabírá skutečně každý dostupný milimetr místa. Je tu sklo vepředu i vzadu a vysoce leštěný kov podél stran. Vepředu zmizelo Touch ID Home tlačítko a nahradil jej Face ID senzor v horní části.

To modely iPhone 8 a 8 Plus zůstávají u tradiční vizáže. Díky skleněným zádům ale také zvládnou bezdrátové nabíjení. Jinak ale vše vypadá stejně jako u iPhonu 7 a 7 Plus – Home tlačítko a displej v určitém poměru stran.

A je to právě velikost, kde zaznamenáte největší změny – iPhone X má 5,8“ obrazovku, a přesto je to takový střízlík s vahou přesně mezi oběma dalšími modely! iPhone 8 Plus zase 5,5“, no a iPhone 8 přesně a toliko 4,7“.

Kdo hodlá své modely nejčastěji používat jednou rukou, tak se mu bude používat nejsnáze kvůli tloušťce patrně iPhone 8, pak iPhone X jako druhý, no a iPhone 8 Plus až jako poslední.

Všechny modely jsou odolné na vodu a prach (mezinárodní norma IP67), zvládnou 1,5 metru vody na 30 min, zase ale nemají ani starý dobrý sluchátkový jack a ani microSD slot. Aspoň že tu je Bluetooth 5.0 zvyšující dosah a podporující streamování na dva páry sluchátek.

Zatímco Apple iPhone X má 5,8“ při 2 436 x 1 125 a Super Retina HD panel (458 PPI – nejvyšší zvýšení hustoty od doby iPhone 6 Plus!), iPhone 8 (1 334 x 750 pixelů, 326 PPI) ani iPhone 8 Plus (1 920 x 1 080 pixelů, 401 PPI) se proti iPhonu 7 nikam moc extra nehnuly.

Technologie je rozdílná též: jedině iPhone X je totiž typ Super Retina HD s OLED (ze stáje Samsungu) zajišťující mu bohaté barvy i hlubokou černou. Všichni tři pak mají True Tone a Wide Color Gamut + jen iPhone X má však technologii HDR zajišťující vizuálně lepší streamovaný obsah, fotky, videa, atd. Jas je mimochodem všude stejný a panel dobře viditelný i na slunci.

CPU, GPU a akumulátor

Pokud neřešíte vzhled a zajímá vás jen a jen to, co je pod kapotou, patrně vás potěší, že poslední čipset Apple A11 Bionic je v iPhonu 8 a X, protože jde o nejmocnější procesor v mobilech dnes. Podle prvních testů na Geekbench jde o single-core score 4 061 a multi-core score 9 959, čímž poráží vše včetně jiných Androidích zařízení dneška i svých jiných domácích iPhonů a iPadů.

Ostudu vám ale neudělá ani na míru dělaný GPU, jenž výkonem za CPU pozadu prý rozhodně též nezůstává. Suma sumárum, jde o jedny z nejvýkonnějších chytrých mobilů Apple i světa.

Výdrž sice známa není, ale Apple se dušuje, že výdrž iPhone 8 bude stejná jako u iPhonu 7 (přibližně 5-6 h v zátěži při plném podsvícení a streamování videa přes LTE). iPhone X je ovšem jasný rekordman – téměř 8 h podobné drsné akce je opravdu super!

Celé trio zvládne i rychlé nabíjení, takže se na 50 % dostanete za 30 minut v zásuvce (to ale samozřejmě platí jen pro originální iPad adaptér).

Fotoaparáty

Apple iPhone 8 má jedinou 12 Mpix zadní kameru s optickou stabilizací a 4x LED True Tone bleskem. Žádný druhý senzor = chybí mu i zoom, bokeh, portrét a telefoto-zoom.

iPhone 8 Plus má 2 x 12 Mpix zadní aparáty. Jeden standardní + druhý typu telefoto, dávající stabilní 2x optický zoom. Pozor i na to, že konkrétně u 8 Plus má široká čočka OIS, což je fajn pro stabilní video a zlepšuje to i focení za horšího světla. Je tu i portrétový mód a Apple Portrait Lighting, funkce dávající údajně efekt ve studiové kvalitě.

iPhone X je v základu cca totéž jako 8 Plus (2 x 12 Mpix kamery). Ale změna tu přece jen je – optickou stabilizaci zde mají oba senzory a ne pouze jeden. To slibuje lepší kvalitu videa i méně rozmazané snímky obecně za všech světelných podmínek. iPhone X má rovněž však 7 Mpix dopředný kus s TrueDepth (scannuje váš obličej v rámci Face ID), co zvládne i Portréty, Ani-moji (vlastně jde o animované emoji odečítající váš aktuální obličej).

Všechny tři modely mají taktéž i vylepšenou procesorovou část pro zpracování vizuálního signálu, což zajistí lepší autofokus při (lehké) absenci světla. Samozřejmostí je dnes již i 4K video při 24/30/60 fps a 1080p zpomalené video.

Software

Ve všech modelech je Apple iOS 11, jenž se od 19. září stane standardní součástí všech modelů a přinese tuny nových zlepšení a funkcí: ARKit Augmented Reality, nový správce souborů, lepší multi-tasking, atd.

Cena a dostupnost

iPhone 8 a 8 Plus jsou k mání pro před-objednávky již od 15. září a rozesílají se od 22. září. Před-objednávky na iPhone X začnou 27. října a distribuce až 3. listopadu.

Nijak šokující informací jistě je, že iPhone 8 bude nejlevnější: 64 GB model přijde na 699 USD a 256 GB zase na 849 USD. Co se týče iPhone 8 Plus, tak ten začíná na 799 USD za 64 GB a končí u 949 USD za 256 GB kus. iPhone X přijde na 999 USD za 64 GB model a 1 149 USD za 256 GB kousek.

Závěr

Shrnuto a podtrženo, pokud je pro vás určujícím faktorem jen cena a nic jiného, tak již iPhone 8 vám dává mocný A11 procesor, bezdrátové nabíjení a i pár drobných upgradů v oblasti kamer a formy.

Pakliže je pro vás dominující pro změnu kvalita obrázků, tak už iPhone 8 Plus má dvě kamery + větší displej a většinu funkcí z iPhonu X.

No a pokud chcete výdrž nebo cenu fakt neřešíte, nemůžete sáhnout jinam, nežli po metě nejvyšší – iPhonu X, který nabízí proti oběma již řečeným skutečně výrazný krok kupředu v dobré polovině výbavy!

Témata: Apple, iPhone, displej
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Olga Lounová se raduje z narození dcery. Z placenty si dokonce nechala zhotovit několik produktů

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte