Vyberte si program pro volání i chatování zdarma
WhatsApp je nejoblíbenější aplikací pro odesílání zpráv prostřednictvím push celosvětově a je nejoblíbenější mezi podobnými aplikacemi i v České republice. Velkou výhodou aplikace je, že propojí váš profil s telefonním číslem, díky čemuž pak dokáže identifikovat uživatele WhatsApp v adresáři telefonu. Není tak třeba zjišťovat, zda mají vaši přátelé aplikaci nainstalovanou či nikoliv.
Ve Whatsapp je kromě zpráv možné také odesílat obrázky, videa, polohu na mapě, kontakty nebo zvukový záznam. Služba je dostupná na všech populárních mobilních platformách, od iOS po BlackBerry OS, nicméně není možné ji využít na tabletu, je určena pouze pro telefony (vzhledem k provázanosti s telefonním číslem se není čemu divit). Aplikace je zdarma, nicméně za provoz ročně zaplatíte jeden dolar, první rok používání je zdarma.
Facebook Chat
Facebook je nejpopulárnější sociální síť na světe a ve spojení s Facebook Chat je tak zároveň i nejpopulárnější IM platformou. Chatovat je možné prostřednictvím aplikace Facebook, Facebook Messenger nebo prakticky většiny multiplatformních IM klientů, které poskytují propojení s Facebookem, včetně dnes už skoro mrtvého ICQ. Společnost navíc nedávno umožnila i volání skrze aplikaci, které je dostupné i v České republice. Konkuruje tak například populárnímu Viberu nebo Skypu, byť zatím neumí videohovory.
Kromě textu lze odesílat také fotografie, zvukový záznam nebo takzvané Stickers, což jsou v podstatě jen přerostlé emotikony. Facebook je stejně jako WhatsApp dostupný na většině platforem včetně webového prohlížeče a bez problému synchronizuje konverzace mezi zařízeními.
Hangouts
Staronová komunikační platforma Googlu byla představena začátkem léta a kombinuje Gtalk, Google Voice a předchozí verzi hangoutů do jediné služby. Funguje tak jako platforma pro instant messaging, VoIP a videohovory, a to až v patnácti lidech najednou. Hangouty jsou dostupné pro všechny, kteří mají vytvořený účet u Googlu (jen Gmail má 425 mil. uživatelů), aktivní profil v Google+ není podmínkou.
Stejně jako Facebook, tak i Hangouty nabízejí jako mobilní aplikace, tak webové rozhraní se vzájemnou synchronizací zpráv. Počet platforem je nicméně omezený. V současné době jsou Hangouty dostupné pouze pro Android a iOS, nicméně na Windows Phone lze využít aplikací třetích stran napojené na Gtalk.
Skype
Nejpopulárnější VoIP služba aktuálně vlastněná Microsoftem, kromě audio a video hovorů nabízí i velice slušnou chatovací platformu, kterou lze využít jak pro IM, tak posílání souborů.
Skype má aplikace takřka pro všechny dostupné platformy, na mobilních platformách od iOS po Symbian, na desktopu od OS X po Linux. Dokonce jej najdete i na Playstationu a Xboxu. Služba je dostupná zdarma (s reklamami na desktopu) nebo v placené verzi, kde umožňuje například konferenční hovory. Co víc, umožňuje i koupení kreditu, za který lze volat na jakýkoliv telefon za nižší cenu, než vám nabídnou operátoři.
Viber
Viber stejně jako Skype primárně neslouží pro chatování, nýbrž pro VoIP telefonování. Díky své popularitě je však i ideální platformou pro psaní zpráv s přáteli. Podobně jako WhatsApp propoje váš účet s telefonním číslem, snadno tak najdete své přátele v telefonním seznamu, kteří službu využívají. Přes službu lze kromě textu zasílat i obrázky a videa a Viber je dostupný na takřka všechny současné mobilní platformy a také pro Windows a nově pro OS X. Stejně jako všechny čtyři výše uvedené obsahuje českou lokalizaci.
Snapchat
Aplikace Snapchat se stala velmi populární díky unikatnímu systému sdílení fotografií. Stačí pořídit fotku nebo krátké video a u něj nastavit dobu, po kterou bude viditelná. Po jejím uplynutí se snímek nadobro vymaže, nebude nikde dohledatelný ani uložený. Fotky i videa lze pořizovat předním i zadním objektivem, na fotografie lze navíc přikreslit (velmi hrubým tahem) vzkaz či nějaké obrázky. V nejnovější aktualizaci tato aplikace získala nové funkce těmi je textový chat a video hovory. Zatímco video hovory probíhají obdobně jako na ostatních službách, u textového chatu bylo využito stejného principu jako u sdílení fotografií. Zpráva se příjemci ukáže na nezbytně nutnou dobu pro přečtení a hned poté nadobro zmizí. Opět platí pravidlo, že se text nedá kopírovat a ani se nikde neukládá.