Počítače Apple mají bezpečnostní chybu na čipu T2, kterou nelze opravit
V roce 2016 představila společnost Apple bezpečnostní čip T1. Jeho účelem bylo sloužit jako sekundární obranná linie pro počítače Apple. O dva roky později firma představila bezpečnostní čip T2, který má více funkcí, díky nimž mají být počítače Apple ještě více zapezbečené. Ale nejsou.
Chyba čipu dává k počítači neomezený přístup
Bohužel se zdá, že bezpečnostní čip T2, alespoň podle IronPeak, má velmi vážnou chybu. Umožňuje neoprávněnému uživateli získat takový přístup, který mu poskytuje prakticky neomezený přístup ke všemu v počítači. Tedy ke všemu kromě uživatelských dat. Je však také zranitelný instalací keyloggeru, který by mohl zachytit úhozy uživatele na klávesnici, kterými například zadává hesla, což následně umožňuje přístup k jeho datům a aplikacím, například k těm bankovním. "Root access" umožňuje také instalaci dalšího softwaru, například programů, které odesílají zachycená data hackerům.
Ke zranitelným počítačům patří i ty letošní
Mezi počítače, které tuto chybu zabezpečení obsahují, patří většina iMaců vyrobených v roce 2020, nedávné iMac Pros, Mac mini od roku 2018, počítače Macbook Air vyrobené po roce 2018 a Macbook Pros vyrobené po roce 2018. Uživatelé Apple, kteří chtějí vědět, zda jejich počítač tuto chybu zabezpečení má, by si měli zkontrolovat, zda jejich počítač opravdu obsahuje čip Apple T2.
Čip navíc nelze opravit
Ještě horší zprávou pro všechny, kdo mají Mac s čipem T2, je fakt, že chyba zabezpečení je založena na hardwaru, a tudíž není možná oprava. A zdá se nepravděpodobné, že by Apple v nejbližší době čip T2 přepracoval a následně ho všem majitelům dotčených počítačů vyměnil.
Existuje jen jedna dobrá zpráva. Zranitelnost je fyzického charakteru, což znamená, že hacker by musel mít buď přímý přístup k počítači, nebo nepřímý fyzický přístup, například prostřednictvím kabelu USB. To znamená, že pokud nenecháte svůj počítač někde dlouho ležet bez dozoru, například v kanceláři, máte jistotu, že napadeni nebudete. Dále čtěte: Apple si nechal patentovat nápad na skládací iPhone s displejem, který se sám opraví.