Aplikace, které byste si podle odborníků měli z mobilu hned vymazat
IT odborníci rovněž doporučují si před stažením nějaké aplikace přečíst komentáře uživatelů, ve vyhledávači si prověřit, zda média nevydala nějaké negativní zprávy o aplikaci, kterou si chcete stáhnout, a rovněž doporučují prověřit, zda nejsou k dispozici jiné a důvěryhodnější aplikace s podobnými funkcemi.
Prostě používejte zdravý rozum a vymažte špatné aplikace ze svého telefonu. Které to jsou?
1. TikTok
Důvod? Aplikace shromažďuje tuny uživatelských dat. Ačkoli to nemusí být škodlivé, uživatelé by měli být alespoň opatrní a zeptat se sami sebe, zda aplikace pro sociální média musí mít přístup k informacím, jako jsou vaše hardwarové ID, využití paměti, aplikace nainstalované v telefonu, vaše IP adresa nebo vaše naposledy používané přístupové body WiFi.
2. Aplikace, které kradou vaše přihlašovací údaje pro Facebook
Těch je bohužel celá řada. IT odborníci jich objevili minimálně 25 a spolupracovali s Googlem, aby je ze své nabídky odstranil. Pokud je ale ještě máte v telefonu, rychle je vymažte. Jedná se opravdu o dlouhý seznam aplikací jako Super Wallpapers Flashlight, Padenatef, Wallpaper Level, Contour Level Wallpaper, iPlayer & iWallpaper, Video Maker, Color Wallpapers, Pedometer, Powerful Flashlight, Super Bright Flashlight, Super Flashlight, Solitaire Game, Accurate Scanning of QR Code, Classic Card Game, Junk File Cleaning, Synthetic Z, File Manager, Composite Z, Screenshot Caputre, Daily Horoscope Wallpapers, Wuxia Reader, Plus Weather, Anime Live Wallpaper, iHealth Step Counter a Com.tqyapp.fiction.
3. Facebook
Nemělo by to pro vás být překvapení. Nejen, že Facebook nadále porušuje soukromí téměř neustále, ale samotná společnost také shromažďuje vaše data, aby vytvořila profil pro inzerenty. Aplikace Facebooku umožňuje pořizovat fotografie a videa, nahrávat zvuk, přidávat a mazat kontakty, číst texty a kalendář a další.
Aplikace také neustále běží na pozadí a zasílá vám nepříjemná oznámení, která vyčerpávají vaši baterii a datové limity.
4. Angry Birds
Tato hra má špatnou pověst od chvíle, kdy bývalý agent Edward Snowden vynesl tajné informace, včetně těch o této populární hře. Reklamní platforma skrytá v kódu hry umožnila společnosti zacílit reklamy na její uživatele a tato data byla zcela viditelná. To znamenalo, že citlivá data, jako jsou telefonní čísla, seznamy hovorů, poloha, politické informace a dokonce i informace o sexuální orientaci uživatelů, byla veřejná a dostupná vládním agenturám i mimo ně.
Tím to ale bohužel nekončí. Do svého dlouhého seznamu vepsali IT odborníci řadu dalších nebezpečných informací. Z mobilu byste tedy měli vymazat ještě minimálně aplikace jako IPVanish VPN, Memory Cleaner, 4 GB RAM Memory Booster, CamScanner nebo třeba Randonautica. Dále čtěte: Digitální data jsou často zneužívána. Nová platforma má za cíl pomoci uživatelům lépe chránit osobní údaje.