F-22 Raptor: Tajemná stíhačka, kterou si Američané nechávají jen pro sebe
Co je tedy na Raptorech tak zázračného, že se o to Američané nechtějí s nikým podělit? F-22 Raptor je bezesporu světově nejschopnější stíhací letoun pro vzdušnou převahu. Jako stealth letadlo 5. generace má F-22 některé neuvěřitelné technologie ve vysoce ovladatelné nadzvukové platformě.
Ale musí být „zvláštní“ ještě v jiných parametrech. Pentagon jich sice koupil jen 186 kusů oproti plánovaným 750, zároveň ale prostřednictvím Kongresu zakázal prodej Raptorů do dalších zemí, a to se týká i samotného výrobce, kterým je známá firma Lockheed Martin. Takže v čem je ta velká záhada?
F-22 byla první stealth stíhačkou páté generace. Vyvinuta byla na konci devadesátých let minulého století a první stroje vstoupily do služby v roce 2005. Kombinuje pokročilou technologii, jako je fúze senzorů pro vytvoření vynikajícího situačního povědomí, je vysoce manévrovatelná a létá nadzvukovou rychlostí bez použití přídavných spalovacích zařízení. To, co dělá stroje F-22 skvělými v souboji, jsou schopnosti letadla vektorovat tah. Jeho dva motory mají na koncích speciálně navržené trysky, které se mohou pohybovat ve svislé rovině a přenášet tah letadla jedním směrem, i když letadlo míří jiným směrem, což umožňuje F-22 provádět působivou akrobacii a také využít extrémně vysoký úhel útoku. Létat může až ve výšce 20 kilometrů.
Stíhačky F-22 jsou také docela univerzální, pokud jde o výzbroj, kterou mohou nést. Pro bojové vzdušné hlídky mohou nést dvě střely vzduch-vzduch s tepelným naváděním AIM-9 Sidewinder a šest radarem naváděných střel AIM-120 AMRAAM. Pro blízkou leteckou podporu nebo mise přesného úderu může F-22 nést dvě velké bomby GBU-32 JDAM nebo osm menších bomb s malým průměrem, a to navíc k páru obou AIM-9 a AIM-120. A k tomu všemu má 20milimetrový kanón M61A2 se 480 náboji. Neméně důležité je, že F-22 může nést veškerou tuto munici ve svých třech vnitřních zbrojních šachtách, což znamená, že letadlo zůstává plně chráněno svojí stealth technologií.
Takže kde je to tajemství, kvůli kterému se F-22 Raptor nesmí prodat do zahraničí? Jde právě o technologii stealth, kterou v takové kvalitě nemají ani nejnovější stíhačky F-35, protože ty byly vyrobeny především s důrazem na nižší pořizovací náklady. A Američané logicky nechtějí, aby se tajemství tak dokonalé stealth technologie dostalo do jiných rukou.
F-22 Raptor je téměř zázračná stíhačka, která až dosud ale měla jednu velkou smůlu. Do služby totiž vstoupila v době, kdy takový stroj nebyl prakticky potřeba. Ale zdá se, že se karta pomalu obrací a Raptory dost možná jejich slavné dny teprve čekají. Na druhou stranu se Raptory nevyrábí už od roku 2011, takže mohou nastat problémy s náhradními díly. Američané ale každopádně mají v rukou stroj, který technologicky předběhl svoji dobu. A vzhledem ke stále se zhoršující globální situaci je možné, že si dají záležet, aby dvaadvacítky udrželi ve vzduchu co nejdéle.
Raptory tak potká podobný osud, jako bombardér F-117 Nighthawk, vůbec první letadlo s technologií stealth. Nighthawky byly už dlouhých 15 let v důchodu, když dostaly nový povolávací rozkaz. I stroje F-117 podléhaly za celou dobu svojí dlouhé existence silnému utajení kvůli technologiím, které obsahují a jež byly minimálně o několik desetiletí napřed. Stíhačky F-22 Raptor v důchodu samozřejmě ještě nejsou, ale dost možná jejich program zase trochu ožije.
Autorský článek, další zdroj: National World News