Internet z vesmíru? Na oběžné dráze začíná být pořádná tlačenice

 Technologie 
21. března 2018 09:18 / Karel Kovka
  0
📷
5 fotografií v galerii
Na oběžnou dráhu Země se dostávají další a další satelity Shutterstock
Ruská raketa Sojuz vynesla na oběžnou dráhu další čtyři družice systému O3b, který má zajistit lepší internetové připojení pro rozvojové země. Stejně jako v předchozí fázi odstartovala raketa z evropské kosmické základny Kourou ve Francouzské Guyaně.

Možnost připojení k internetu i v odlehlejších či chudších částech světa je bezpochyby dobrá věc. Je zde ovšem i jiný pohled. Oběžná dráha Země totiž začíná připomínat přeplněnou dálnici, ale bohužel také vrakoviště. V současné době kolem Země krouží přibližně třináct tisíc satelitů, přičemž se odhaduje, že opravdu funkčních je jich cca 1 300. Zbytek tvoří již nefunkční satelity, jejich úlomky, zbytky raket a další odpad z pozemských experimentů. O nebezpečí pádu vesmírné stanice jsme informovali v tomto článku.

K satelitům na oběžné dráze se tedy dostávají další čtyři družice systému O3b, který má zajistit lepší internetové připojení pro rozvojové země. Družice O3b MEO vyrobil evropský nadnárodní koncern Thales Alenia Space. 

Zkratka O3b znamená "other 3 billion" (další tři miliardy), což je přibližný počet lidí zejména z chudších zemí, kteří dosud nemají přístup na internet. Za projektem stojí společnost O3b Networks, kterou finančně podporuje například americký internetový gigant Google nebo britská banka HSBC.

První čtyři satelity jsou již v provozu od června 2013. V červenci 2014 následovala další čtveřice. Tato skupina družic, včetně těchto nejnovějších, poskytne internetové připojení pro odlehlé oblasti Země, kde nelze položit optická vlákna.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte