Takto vypadá malinký ultrakompaktní fotoaparát. Má velikost zrnka soli a dělá fantastické fotky

 Technologie 
13. ledna 2022 07:42 / Mirka Malá
  7
📷
2 fotografie v galerii
Doslova miniaturní fotoaparát slibuje revoluci v mnoha oborech Princeton University (volný zdroj foto)
Už jsme si zvykli, že fotoaparáty jsou pořád menší a menší, ale nový kousek je opravdu miniaturní. Má doslova velikost zrnka soli. A co víc, je schopen pořídit naprosto skvělé fotografie.

Za vším je technologie známá jako metasurface, díky níž je fotoaparát schopen zachytit plnobarevné fotografie, které jsou stejně dobré jako snímky pořízené konvenčními objektivy, které jsou asi půlmilionkrát větší.

Pomáhají algoritmy

Jinými slovy, za tak vysokou kvalitou miniaturního foťáčku stojí nejen samotná kamera, ale také výpočetní zpracování pro zlepšení zachyceného obrazu. Algoritmy zpracování signálu využívají techniky strojového učení ke snížení rozmazání a dalších zkreslení, ke kterým jinak u fotoaparátů této velikosti dochází. Kamera také efektivně využívá software ke zlepšení svého vidění. 

Tato novinka se tak přidala k technologii metasurface, která nahrazuje obvyklé zakřivené skleněné nebo plastové čočky materiálem o šířce pouhého půl milimetru. Výsledkem je pak optimální konfigurace pořízeného snímku.

Malý foťáček z běžných materiálů

Fakt, že nejde o nic, co by zůstalo jen v laboratoři, podtrhuje i to, že ultrakompaktní fotoaparát využívá sklovitý nitrid křemíku, ze kterého je vyroben jeho metapovrch. A to je materiál, který se běžně při výrobě elektroniky používá, takže výroba těchto supermalých fotoaparátů pomocí postupů a vybavení, které již existují, by neměla být žádným problémem, jak se domnívají vědci z Princeton University.

A jak by se takový miniaturní foťáček dal využít, tedy kromě špehování? Existuje další potenciální využití miniaturních fotoaparátů, první na řadě je samozřejmě zdravotnictví. Ale jejich použití jako krycí vrstvy k přeměně celých povrchů na fotoaparáty, je možné, čímž se odstraní potřeba běžného fotoaparátu nad obrazovkou notebooku nebo na zadní straně smartphonu. Takže například místo toho, abyste měli chytrý telefon se třemi fotoaparáty na jeho zadní straně, jednotlivé povrchy na něm se promění na fotoaparáty, které mají ultra vysoké rozlišení. Takže celá zadní strana mobilu by tak vlastně mohla fungovat jako jeden velký fotoaparát.

Zdroj: Science AlertNature Communications.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Tech

O sestrojení jaderné bomby usilovalo již hitlerovské Německo. Tragické zkušenosti s využitím atomové...

Zavřít reklamu