Nekalé praktiky Microsoftu: Operační systém Windows 10 údajně porušuje zákon

 PC a Mobily 
16. října 2017 10:12 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Nizozemský Úřad pro ochranu osobních údajů se domnívá, že Windows 10 porušují tamní zákony Shutterstock
Nedostatek informací o tom, co společnost Microsoft dělá s daty, které systém Windows 10 shromažďuje a odesílá, podle nizozemského Úřadu pro ochranu osobních údajů, brání spotřebitelům, aby společnosti dali svůj informovaný souhlas. Podle úředníků tím jednoznačně porušuje hned několik zákonů.

Nizozemský Úřad pro ochranu údajů (DPA), jako regulátor tvrdí, že provozem operačního systému Windows 10 společnost Microsoft porušuje zákon. Zda bude vzneseno obvinění proti jednání softwarového gigantu zatím není jasné. Pro Microsoft to ale není dobrá zpráva. Podobně jako jiné kauzy totiž rozhodnutí v jedné zemi může spustit lavinu dalších i v ostatních zemích.

Proto, aby společnost jednala v souladu se zákonem, potřebuje získat platný souhlas uživatele, tvrdí DPA. V praxi to znamená, že společnost musí uživatele jasně informovat o tom, co s nasbíranými daty dělá a musí získat jeho souhlas proto, aby s nimi mohla jakkoliv nakládat. Chování Windows 10 bylo od počátku mezi odborníky kvůli tomuto faktu kritizováno, ale nikdy se tak nestalo přímo ze strany státu.

Nizozemcům také vadí, že aktualizace Windows 10 Creators Update ne vždy respektuje dříve vybraná nastavení o sběru dat. V této aktualizaci společnost Microsoft vydala sice jasnější znění o sběru dat, přesto však není zřetelné, jaká data ve skutečnosti systém plánuje shromažďovat. Dále se regulátorovi nelíbí, že systém po této aktualiazci prostřednictvím nové stránky opětovně uživatele vyzývá k přenastavení již dříve zadaných informací o sběru dat, čímž se snaží získat více sběrných zařízení.

Společnost Microsoft vydala prohlášení, že bude s úřadem DPA spolupracovat, aby zajistila, že systém Windows 10 bude pracovat v souladu se zákonem. Zároveň však Microsoft nesouhlasí s většinou námitek DPA.

Nyní bude otázkou, jak se Microsoft problému postaví. Regulátor uvedl, že Microsoft zatím projevil snahu spolupracovat. Pokud však softwarová společnost potřebné kroky k legalizaci Windows 10 neučiní, bude čelit bolestivým sankcím.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít