Jak sehnat kvalitní levné pneumatiky na vaše auto

 Auto-Moto 
28. července 2017 10:38 / redakce
  0
📷
2 fotografie v galerii
Kola větších rozměrů jsou drahá. Dá se ušetřit? Shutterstock.com
Čím větší rozměr pneumatiky, tím větší cena. Některá kola ale vycházejí už třeba přes čtyři tisíce za kus. Dá se s tím něco dělat? Nebo je jediným řešením jezdit na protektorech? Poradíme.

Dobré pneumatiky jsou základ bezpečné jízdy. Jsou důležité z hlediska brzdné dráhy, stability vozu, vibrací, zvládání průjezdu vodou či svými reakcemi na sníh a led v případě pneumatik zimních či celoročních. Zavedení povinných zimních pneumatik bylo dobrým krokem. To ale neznamená, že je vhodné jezdit na jakékoliv pneumatice, která je určená pro dané období roku. Stejně jako může být nekvalitní jakýkoli jiný výrobek, může být i pneumatika šmejd.

Jak poznat špatnou pneumatiku

Princip je velmi jednoduchý. Veškeré pochybné značky za pár korun budou problém. Pokud jezdíte jen pět kilometrů za týden na návštěvu do sousední vesnice, můžete jet na čemkoliv. Jestliže ale jezdíte delší vzdálenosti, kde se pneumatika stačí rozehřát, potřebujete kvalitní plášť, který vás v krizové situaci podrží.

Pokud nechcete křivdit nějakému výrobci zcela neoprávněně, přečtěte si testy daných pneumatik. Tam se dozvíte, které jsou nejlepší, ale najdete i naprosté propadáky. V éře internetu tohle není naštěstí problém.

Jak získat dobrou gumu za nízkou cenu

Nastává větší potíž. Podle nezávislých testů a svých zkušeností s danou značkou jste si vybrali. Jenže cena se vám zdá příliš vysoká. Brouzdáte internetem, ale ceny se liší jen o pár desetikorun. Zkuste ale zahrnout i některé jiné kvalitní výrobce, případně se rozhlížejte i v rámci alternativního rozměru pro váš vůz. Někdy narazíte na zajímavou nabídku. Při bližším ohledání zjistíte, že pneumatika je vyrobena před několika lety a jde tudíž o výprodej. Většina lidí se toho zalekne a hledá jinde. To je ale chyba.

Do pěti let jako nová

Pneumatika, která nebyla použita, je zhruba do pěti let od své výroby jako nová, a protože je napuštěna konzervačními roztoky, tak nestárne. Tedy za předpokladu, že se neválí někde venku a nesvítí na ni přímé slunce. Takovou pneumatiku si můžete s klidným svědomím koupit třeba jen za zlomek ceny. Stárnout začne až od chvíle uvedení do provozu a bude vám ještě řadu let dobře sloužit. Pokud hodně jezdíte, stejně jí budete po dvou či třech sezónách měnit.

Kupujte pneu s předstihem

Také se vyplatí kupovat pneumatiky mimo sezónu. Nyní je mnohem lepší možnost, jak koupit zimní pneumatiky za skvělé ceny. Letní si pořiďte v lednu a určitě neuděláte škodu. Důležité je mít kam pneumatiky dát, aby byly správně uskladněny. Nejlepší je garáž a občas je přeskládat, aby se nezdeformovaly. Jinak si budete muset zaplatit za uskladnění ve svém autoservisu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod