Otravné škrabání auta...jak si ulehčit.

 Auto-Moto 
23. prosince 2016 20:05 / redakce
  36
📷
2 fotografie v galerii
Na silně zamrzlé auto do ledové krusty vám škrabka opravdu nepomůže. Shutterstock
Znáte situace, kdy v zimě nemůžete zavčas vyjet do práce, protože vaše čelní sklo prostě ne a ne rozmrznout. Tento problém má určitě mnoho řidičů a to zejména majitelů, která jsou běžně parkovaná ve venkovním prostředí,

Pokud nemáte garáž, víte, že musíte každé ráno vstávat o pět minut dřív. Odmrazení auta je řidičská klasika, ale první mrazy nemile překvapí každého druhého motoristu. Škrábání čelního oknaje jedna z nejotravnějších ranních rozcviček, hlavně když spěcháte s dětmi do školy nebo třeba na pracovní schůzku.

V nouzi pomůže cokoliv rovného, ideálně plastového. A hned pak si koupit pořádnou škrabku. Dobré jsou ty se zatepleným nepromokavým rukávem. Nebudou vám omrzat prsty, ani si nezašpiníte ruce.

Úplně nejlepší je mosazná škrabka. Osvědčuje se motoristům, vyhrává i testy autoklubů. Do plastového madla má vsazený tenký proužek mosazi.

Teplá voda… díky za ni!

Postačí nám teplá voda. Pozor, říkám teplá voda, ne horká, a už vůbec ne vařící. Horká a vařící voda se vám po nalití na zamrzlé sklo z velké části odpaří (bez efektu na led!) a pokud je vrstvička ledu slabá, dostane se prasklinami pukajícího ledu horká voda na samotné autosklo, které může prasknout vlivem rázové teplotní roztažnosti (tepelný šok). Horká voda je přitom naprosto zbytečná, aby led povolil, stačí totiž mírně teplá voda.
Nakolik teplá voda? Nemusíte si brát teploměr, stačí pravidlo namočeného zápěstí. Natočíte do plastové lahve (PET) teplou vodu o takové teplotě, že když si ji nalijete na vnitřní stranu zápěstí, tak ucítíte snesitelné a příjemné teplo. V praxi jde o teplotu vody rozsahu od 25 do 35 stupňů Celsia, je to individuální, podle tvrdosti a tloušťky kůže. Takto naplněnou lahev přinesete k autu a začnete vodu rozlévat po celé šířce skla po celém horním okraji. Uvidíte základní fyzikální reakci, okamžitě začne led praskat a pomocí ploché strany škrabky jednoduše kusy ledu z povrchu skla doslova oloupete. Zasunete pod prasklou část ledové kry plochou škrabku a mírně led nadzvednete. Led se ze skla odloupne, pod ním uvidíte mokrou loužičku, to je právě ta vrstvička nezmrzlé vody. Pokud ledová kra klade odpor při nadzvednutí, tzv. „lepí“, nalijte na ní ještě trochu vody a znovu nadzvedněte.

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod