Jak zazimovat motorku

 Auto-Moto 
15. ledna 2017 21:17 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Není dobré zazimování podcenit, motorka si zaslouží péči. Internet
Globální oteplování zatím neposunulo teploty v našich zeměpisných šířkách nad přijatelnou mez a po roce opět přichází pro motorkáře nepříjemná část roku, kdy většina z nás odstaví motorku k zimnímu spánku. 

Motorka je zkrátka sezónní záležitost a sezóna je právě teď u konce. Většina motorek už tedy zaslouženě odpočívá v garáži. Jak ji správně zazimovat?

Čistota

Vyplatí se motorku udržovat v čistotě, před zazimováním ji pořádně umyjte, zbavte ji veškerých nečistot. Nezapomínejte na žádné místa, při čištění totiž můžete narazit na závady, které při běžné kontrole nevidíme, takže tento bod určitě nepodcenit.

Kdy měnit olej

Mezi motorkáři se diskutuje o vhodné době pro výměnu olejové náplně, která většinou vychází právě na zimu. Po konzultacích s výrobci olejů i mechaniky můžeme zodpovědně říci, že je to úplně jedno. Praktičtější je ale udělat tento servisní úkon na podzim, kdy mají servisyvětšinou volno a je možné se dohodnout i na rozumné ceně. S výměnou oleje můžete nechat zkontrolovat celý stroj, vůle v řízení, kolech, atd.

Pneumatiky

Péče o pneumatiky nemusí být nijak výrazná, je jen třeba, aby měly dostatečný tlak, neuškodí ani občas protočit kola, aby se na gumě nevytlačila ploška. Nejlepší samozřejmě je, když jsou obě kola ve vzduchu, při zimní odstávce to ale rozhodně není nezbytně nutné.

Benzin

Zima není tak dlouhá, aby byl benzin v motorce po odstávce znehodnocený. Při zazimování tedy stačí mít plnou nádrž, aby se na jejím vnitřku nesrážela voda: u plechových nádrží to může způsobit korozi a samozřejmě vodní emulze v palivu není ideální.

Baterie

Nejcitlivější částí motorky je při zimní odstávce baterie. Ta by neměla být ve velké zimě. Pokud nemáte vytápěnou garáž nebo místo pro zazimování, je dobré baterii z motorky vyndat a přes zimu nechat v teple. Máte-li klasickou baterii, zkontrolujte, popřípadě dolijte elektrolit. Na trhu je celá řada nabíječek s udržovacím režimem, na kterých může být baterie připojená celou zimu. Bohatě ale stačí občas zkontrolovat napětí akumulátoru.

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít