Klimatizace v autě a její servis

 Auto-Moto 
26. července 2017 08:19 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Klimatizace v autě zpříjemní cestování shutterstock.com
Ve většině případů si bez ní už auto nikdo nekoupí. A logicky pak výhodně ani neprodá. Klimatizace se za poslední roky stala naprostým standardem nových – a samozřejmě následně i ojetých vozů.

Rozdíl mezi mechanickou a automatickou klimatizací

Velmi zjednodušeně se dá princip klimatizace popsat jako ochlazení vzduchu přiváděného do kabiny pro řidiče a ostatní cestující. Vzduch se chladí ve výparníku a následně je vháněn zpět do kabiny auta. V praxi se můžete setkat s klimatizací automatickou nebo s klimatizací ovládanou mechanicky. Rozdíl mezi nimi vyplývá už z pojmenování. Automatická sama zajišťuje jednotnou, vámi určenou, teplotu vzduchu uvnitř auta. Mechanická klimatizace pouze zabezpečuje přísun studeného vzduchu. Teplotu v autě si mechanicky regulují cestující. Studený vzduch v autě může být přiváděn zvenčí, nebo přímo z kabiny, kde se ochlazuje prostřednictvím recirkulace.

Údržba klimatizace

Abychom si mohli být jisti, že ochlazování formou klimatizace přivádí do auta opravdu čistý svěží vzduch, je třeba se o ni také starat. Náplň klimatizace, plynný prostředek R-134a, ubývá pomalu, a tak vás na potřebný servis upozorní až zápach nebo bezpečnostní zařízení, které reaguje na výrazné snížení tlaku.

Doporučená servisní kontrola klimatizace je u nových vozů po 4 letech, poté každé 2 roky. Pomocí speciálního přístroje se nejprve chladící plyn odsaje a vyčistí, poté se vakuováním odstraní případná vlhkost a vyčištěný chladící prostředek se doplní a vrátí zpět. Spolu s výměnou klimatizační náplně vám navíc zkontrolují také těsnění systému a doplní olej v kompresoru. Celý proces trvá cca 3 hodiny, cena se pohybuje kolem 1000 Kč.

K údržbě klimatizace v autě by měla patřit také dezinfekce. Klimatizace vytváří ideální prostředí pro šíření bakterií a plísní. Chlazením vzduchu pak tyto škodliviny nevědomě uvnitř vozu dýcháte a mohou vám způsobit přinejmenším dýchací obtíže. Jistotu svěžího a zároveň zdravotně nezávadného vzduchu získáte prostřednictvím dezinfekčního roztoku vháněného pod tlakem do klimatizačního systému. Dezinfekci klimatizace doporučujeme provádět jednou za půl roku. V servisu to zabere cca 30 minut a cena je v rozmezí 400 – 500 Kč.

Nejčastější poruchy klimatizace

Klimatizace přivádí vzduch, ale neochlazuje

Ujistěte se, že máte nastaven režim chlazení, pokud ano, problém může být v nedostatku chladícího plynu nebo zaneseným výměníkem, který tím pádem nepřevádí teplo v chlad.

Klimatizace vyhazuje elektřinu v autě

Porucha se týká elektroinstalace nebo kompresoru.

Voda ve vnitřní jednotce

Značí nefunkční čerpadlo pro odvod kondenzátoru či ucpaný nebo poškozený odvod kondenzátoru.

Zápach z vnitřní jednotky

Špatný odvod kondenzátu, znečištěné filtry je nutné provést dezinfekci.

Hluk

Pravděpodobně došlo k uvolnění některé ze součástí klimatizace.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?