Americké letectvo na své stíhačky montuje paprsky smrti. Umí sestřelit prakticky všechno

Smrtící obranný systém vyvíjí Lockheed Martin
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vojenství 
18. listopadu 2020 09:05 / Lockheed Martin
  1   0
Americké letectvo předpokládá umístění laserových zbraňových systémů na své stíhačky do pěti let. Laserový systém SHiELD bude namontovaný na podstavci, který bude chránit stíhačky před přicházejícími střelami.

Tento systém bude pravděpodobně použit nejprve jako ochrana starších strojů, které ještě nemají takovou technologii, aby se dokázaly skrýt před nepřítelem.

SHiELD umí sestřelit prakticky všechno

Systém Self-Protect High Energy Laser Demonstrator je vyvinutý společností Lockheed Martin a bude připevněný na trupu nebo křídle stíhačky. Může sestřelovat přicházející rakety vzduch-vzduch a země-vzduch.

A to bude obrovská změna, protože dnešní stíhačky jsou z velké části omezeny na pasivní obranu proti příchozím střelám. Piloti mohou podniknout úhybné manévry, aby se pokusili letět mimo oblouk senzoru přicházející střely, vystřelit světlice, aby odvedli pozornost hledače infračervené střely, nebo rozmetat pásy hliníkové fólie, aby zmátli naváděnou. Laser by byl první skutečnou aktivní protiraketovou obranou ve světě leteckých bojů, která by aktivně dokázala rakety sestřelit.

Technologie pro F-15 a F-16

Paprsky smrti, jak letectvo své nové laserové technologii také přezdívá, nebudou používány na moderních strojích, jako je F-22 Raptor nebo F-35 Joint Strike Fighter,  protože obě letadla již mají zabudovaný systém protiraketové obrany.

Místo toho SHiELD pravděpodobně bude montován na stíhačky, které se nemohou skrýt před svými protivníky, jako jsou F-15E, F-15C a nové stíhačky F-15EX Eagle, F-16 Fighting Falcons a možná dokonce i A-10C Warthog.

Lasery jsou ostatně užitečné vzdušné zbraně. Laser může být poháněn motorem letadla, což odstraňuje potřebu palubního zásobníku zbraní a poskytuje teoreticky neomezený počet výstřelů. Laserová energie se pohybuje rychlostí světla, odstraňuje balistiku z rovnice cílení a znemožňuje úhybné manévry.

Mají ale i několik nevýhod. Atmosférické efekty, zejména vlhkost vody a kouřové částice, rychle zředí sílu laseru. Čím dále se laserový paprsek pohybuje, tím slabší je.

Kromě toho musí být laser zaměřen na rychle se pohybující raketu dostatečně dlouho, aby měl účinek. Na rozdíl od raket, jejichž vysoce výbušné hlavice dodávají spoustu energie při jedné ničivé explozi, laser promítá stálý proud koncentrovaného světla, který ohřívá cíl, dokud něco neselže nebo nevybuchne. Raketa pohybující se obrovskou rychlostí by se tedy mohla ukázat jako obtížný cíl. Dále čtěte: Nové raketové ponorky amerického námořnictva ponesou zničující jadernou sílu.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

I bez nových projektů na fosilní paliva se bude Země stále oteplovat o 1,5 stupně Celsia ročně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu