Na Mars zamíří unikátní robot. Jeho úkolem bude zjistit, co se děje uvnitř planety

 Technologie 
06. května 2018 09:11 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Inženýři během vývoje unikátního vesmírného zařízení InSight NASA
Plánovaná mise amerického úřadu pro letectví a vesmír NASA s názvem InSight by se měla stát klíčovou v průzkumu rudé planety. Cílem speciálního vesmírného modulu bude totiž nahlédnout pod povrch Marsu a monitorovat tamní seismickou aktivitu. Unikátní mise je ve vesmíru první svého druhu.

Mise InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) bude zahájena z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, která leží na západě USA. Doposud každá mise, jejíž cílovou destinací byla vzdálená planeta, startovala z Kenedyho vesmírného střediska na Floridě. Zahájení mise bylo naplánováno na sobotu 13:00 SELČ, jak už to ale bývá, start může být nakonec z nejrůznějších důvodů odložen. Startovací okno má NASA otevřené do 8. června, po jeho skončení by mise musela být podle expertů NASA odložena až o dva roky.

Jedná se o vůbec první vesmírnou misi, která bude studovat Mars pod povrchem. Všechny dosavadní mise, včetně roveru Curiosity, rudou planetu zkoumaly pouze na povrchu. Robot bude vybaven různými technologiemi včetně celé řady citlivých senzorů, s jejichž pomocí bude měřit proudění tepla uvnitř planety a zaznamenávat seismickou aktivitu, stejně jako sledovat kolísání oběžné dráhy tělesa kolem Slunce.

Vědci v rámci mise chtějí zjistit, co je za seismickými vlnami, které se šíří vnitřkem Marsu. Obecně zatím předpokládají, že je způsobují dopady meteoritů nebo aktivita uvnitř planety. Tyto vlny bude robot měřit přístrojem SEIS, který dodala francouzská společnost. Dalším vybavením sondy HP3 bude speciální vrtná souprava, se kterou by se při troše štěstí měly senzory dostat hlouběji, než tomu bylo u jakéhokoliv jiného vesmírného zařízení. Získaná data pomohou vědcům zjistit mnohem více o vývoji planety stejně jako o tom, jako moc podobné složení má Mars se Zemí.

V rámci mise InSight NASA představí ještě jednu premiéru v podobě experimentu s názvem NASA Mars Cube One (MarCO). Bude se jednat o první důležitou zkoušku mini družic CubeSat v hlubokém vesmíru a mohou pomoci v zajištění komunikace s robotem, která je primárně realizována přes satelit Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), který kolem planety krouží už od roku 2006.

NASA neustále pracuje na vývoji nových zařízení, které jsou nezbytné pro průzkum hlubokého vesmíru. Jedním z nich je také speciální vesmírný dron, který inženýři testovali na největším opuštěném ostrově světa (čtěte: Na největším opuštěném ostrově světa vyvíjí NASA nového robota).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Arnold Schwarzenegger srazil v Los Angeles autem cyklistku. Ta skončila v nemocnici

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte