Jak získat zpět kontrolu nad svým digitálním životem

 PC a Mobily 
16. února 2020 19:36 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Digitální doba vyžaduje větší obezřetnost Depositphotos
Naše soukromá data pocházející z našich internetových aktivit se prodávají prakticky na každém rohu. Jak tomu zabránit? Stačí sedm kroků k tomu, abychom alespoň částečně udělali z našeho digitálního života bezpečnější zónu.

Vždy, když jste online, přemýšlejte nad tím, co děláte. Dávejte pozor, jak a kde trávíte většinu času online, od webů, které pročítáte, přes nakupování, chatování až po aplikace, které používáte každý den, jako WhatsApp a Mapy Google. To jsou všechno místa, kde můžete posílit svou obranu proti možným útokům na vaše soukromé informace.

Není tak složité vylepšit naše online zvyky tím, že budeme lépe nakládat s hesly, pracovat s vyhledávači, které nás nesledují, používat bezpečnější e-mailové klienty a odebírat oprávnění k aplikacím.

Lepší hesla

V tomto okamžiku by měl každý používat nástroj, který pomáhá při šifrování hesla vzhledem k tomu, kolik webů a aplikací vyžadují hesla. Nejlepší radou je samozřejmě vybrat jedinečný kód pro každý web a aplikaci, které používáte. Pokud hacker ukradne jedno heslo, nemá přístup ke zbytku vašich účtů. Ale to samozřejmě není reálné.

Nejlepší variantou je použití solidního systému správy hesel. Službu jako Bitwarden, Lastpass, DashLane nebo 1Password si můžete stáhnout, nainstalovat a začít používat za méně než 15 minut. Vše, co musíte udělat, je zadat jedno heslo, a poté tyto služby vygenerují složitá a bezpečnější hesla pro každý z vašich účtů.

Používejte vyhledávač, který vás nesleduje

Možná si myslíte, že nastavení Microsoftu "Nesledovat" nebo "Inkognito" společnosti Google vás udržuje v bezpečí, ale to je omyl. Neexistují žádné předpisy, které vyžadují, aby webové stránky splňovaly požadavek „Nesledovat“. Raději tedy použijte bezpečné vyhledávače jako DuckDuckGo nebo Startpage, které nefiltrují výsledky vyhledávání na základě vaší historie, ani nesdílejí vaše údaje o prohlížení s třetími stranami.

Používejte bezpečnější hardware

Zvažte nákup osobního serveru a bezpečnějších směrovačů. Osobní server, jako je Helm, zajišťuje, že vaše data zůstanou u vás doma a ne na webových serverech společností jako Amazon a Microsoft. Helm vám mimo jiné pomůže převzít vlastnictví vašich souborů, fotografií, e-mailů, prohlížení a dalších. Směrovače, jako je Eero, mají navíc možnosti pro zvýšení bezpečnosti vaší sítě.

Zabezpečte svůj e-mail

Šifrovaný e-mail pomáhá zajistit, aby vše, co posíláte, skončilo ve správných rukách. Stejně jako u šifrované textové zprávy se jedná o přenos z bodu do bodu, což znamená, že nikdo kromě vás a vašeho zamýšleného příjemce neuvidí vaše zprávy. Zvažte to, pokud posíláte e-maily svému účetnímu, lékaři nebo komukoli jinému, kdo může potřebovat vaše citlivé osobní údaje. Služby, jako je Virtru, ProtonMail, Tutanota nebo Hushmail, vám s tím pomohou.

Změňte svoje textovací návyky

Do textových zpráv je velmi snadné proniknout. Zvažte tedy přechod na služby jako Wickr nebo Wire, které nabízejí šifrování textových zpráv mezi koncovými body. Šifrované texty zajistí, že informace, které sdílíte, budou k dispozici pouze vám a osobě, se kterou si píšete. Dále čtěte: Při randění přes mobil jsou vaše osobní data prodávána jiným.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda