Hitparáda nejhorších aplikací, které na svém mobilu rozhodně před spaním nepoužívejte, má nepřekvapivého vítěze

 PC a Mobily 
10. ledna 2022 13:20 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Elektronika do postele rozhodně nepatří Pixabay
Sice se o tom pořád mluví, ale většina lidí to stejně stále dělá. Nějaký čas před spaním bychom skutečně neměli používat ani počítač, ani telefon, natož v posteli chvíli předtím, než se chystáme usnout.

A proto také vznikl průzkum, který se zabýval tím, jak používání určitých aplikací v mobilu těsně před spaním ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Protože skutečně téměř 80 procent lidí v poslední hodině před spaním surfuje ve svém telefonu.

Hitparádu vede TikTok

Nejvíce rušivou aplikací je podle výzkumu TikTok, u kterého se většina, téměř 90 procent účastníků probouzela s pocitem únavy, ve srovnání s 24 procenty těch, kteří před spaním do žádného mobilu nekoukali. Uživatelům TikToku také trvalo o hodinu déle oproti běžnému průměru, než usnuli a 14 procent spánku strávili ve fázi REM. Což je pouze polovina doporučeného množství pro zdravého dospělého. A díky tomu je TikTok nejhorší aplikací pro použití před spaním. 

Top 5 této strašné hitparády nakonec obsadily známé firmy. Druhou nejhorší appkou, po které lidově řečeno nejde usnout, je Instagram, následovaný Snapchatem. U obou aplikací účastníci výzkumu usínali v rozmezí 56-58 minut, zatímco přesný čas pro TikTok je jedna hodina a sedm minut. Twitter vás rozhodí tak, že vám usínání bude trvat rovných padesát minut a pátý Facebook je v této nelichotivě statistice "nejlepší", protože po něm usnete za 45 minut.

Mobily si do postele nenoste

Jde o dobře známou informaci. Dvě hodiny před spaním bychom skutečně neměli civět ani do notebooku nebo tabletu, natož do mobilu. Je to mimo jiné i kvůli modrému světlu, které vyzařují. Modré světlo stimuluje mozek a snižuje produkci melatoninu, díky čemuž se lidé před spaním cítí bdělejší, což může vést ke špatnému fyzickému a duševnímu zdraví.

Paradoxem všeho je, že na internetu včetně sociálních sítích je spousta informací o nejlepších způsobech, jak usnout, ale zdá se, že používání aplikací sociálních médií mnohým právě ve zdravém spánku brání.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Emoční inteligence přináší do života pohodu a sebevědomí. Jak ji získat a proč je tolik důležitá

Dům a zahrada

Kvetoucí kámen může být ozdobou vašeho bytu nebo originálním dárkem

Zavřít reklamu