Jak připojit byt či dům k internetu

 PC a Mobily 
26. ledna 2017 12:52 / redakce
  0
📷
2 fotografie v galerii
Poradíme vám s výběrem připojení! Shutterstock
Hledisek pro správný výběr připojení k internetu může být mnoho. Pro někoho bude důležitější cena, pro druhého stabilita a rychlost. Poradíme vám, podle čeho se správně rozhodnout.

Cena a rychlost

To jsou dvě základní hodnoty, které jsou ve hře. Nejprve je dobré si ale uvědomit, na co budete své připojení potřebovat. Pokud vám jde o chatování, email a občasné prohlížení internetu, budete spokojeni i s pomalejším a levným připojením. Stačí vám rychlost do 4 Mb/s.  Pokud předpokládáte, že budete potřebovat sledovat internetové video, obzvlášť ve vyšším rozlišení, potřebujete alespoň 8 Mb/s. Pro hraní online her pak využijete i více.

Mobilní internet

Je velmi drahý. V porovnání se zahraničím naši operátoři vydělávají na zákaznících velké peníze a žádný poskytovatel nenabízí prakticky využitelný neomezený internet. Vždy existuje nějaký FUP, což znamená, že po přenesení určitého množství dat se vám internet zpomalí, nebo dokonce zastaví.

VDSL či ADSL internet

Internetové připojení přes telefonní linku je rychlé a stabilní, ale ne úplně levné. Výhodou je vyšší rychlost stahování dat v porovnání s konkurencí. Spojení obvykle netrpí výpadky. Můžete využít dalších nabízených služeb jako je televize přes internet a dalších služeb operátora.

Bezdrátový internet

Bezdrát je většinou nejlevnější variantou připojení k internetu a v některých lokalitách variantou jedinou možnou. Výhodou je v některých případech nízká cena a obvykle i vyšší rychlost směrem od vás na internet. Naopak rychlost stahování dat bývá nižší než v případě pevného připojení. Přenos může být rušen vlivem povětrnostních podmínek, přívalem sněhu na anténě, růstem stromů a keřů a dalšími vlivy.

Kabelový internet

V současnosti jeden z nejrychlejších internetů. V lokalitách, kde je zaveden jde o nejlepší možnost jak z hlediska rychlosti stahování i odesílání dat, tak z hlediska ceny. Bohužel bývá rozšířen jen v některých městech a ani tam není všude, ale jen v lokalitách, kde je více obytných domů, zejména obytné domy s více byty.

Satelitní internet

Pokud selžou veškeré jiné možnosti, existuje i možnost satelitního připojení k internetu. Cena je vyšší, rychlost nižší. Spojení je citlivé na nastavení paraboly a pochopitelně i na povětrnostní podmínky. Jsou ale místa, kde se jinak nepřipojíte.

Další důležité parametry pro výběr připojení

Při výběru připojení není důležitá jen rychlost a cena. Toho, kdo často odesílá soubory na internet a nahrává delší videa do různých streamovacích služeb, je důležitá rychlost nahrávání. Pro počítačové hráče je rozhodující doba odezvy sítě, poněvadž delší odezva znemožňuje rychlé reakce ve hře. Podstatným parametrem může být tzv. sdílení, kdy k jedné lince je připojeno více uživatelů a pokud někteří vytěžují spojení více, vy můžete mít problém. Pro uživatele, kteří chtějí provozovat vlastní server nebo mít přímý přístup zvenčí k domácí síti je zase důležitá tzv. veřejná IP adresa.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít