Solární závod: Podívejte se na nejpodivňější automobily poháněné sluncem

Prosedět v takovém autě více než 1800 kilometrů, se zdá jako nemožné
📷
Dalších 9 fotografií v galerii
 Auto-Moto 
10. října 2017 11:01 / Internet
  4   0
Vyprahlá a sluncem zalitá Austrálie je tím pravým místem pro nevšední závod automobilů, které jsou poháněny pouze sluneční energií. U této kategorie automobilů se na komfort příliš nehledí, důležitý je pouze co nejmenší aerodynamický odpor a samozřejmě váha.

Být uvnitř jednoho z těchto podivných vozítek musí být opravdu hororový zážitek, přesto je účastníků závodu World Solar Challenge s Darwinu do Adelaide opravdu mnoho. Jak se řidič uvnitř vozu cítí, může napovědět fakt, že když dojede do cíle, musí být z vozu vyzvednut malým jeřábem, protože ho jeho nohy jednoduše neunesou.

Na třicátém výročí 1860 kilometrů dlouhého závodu se minulý týden objevilo 42 solárních vozů ze 40 zemí světa, rozdělených do třech různých kategorií.

Kategorie Challenger je nejoblíbenější díky bizarním konstrukcím vozů, které jim umožňují dosáhnout rychlosti přesahující 60 km/h. To vše pouze s využitím sluneční energie. V letošním ročníku však pořadatelé závodníkům trochu přitížili snížením povolené velikosti slunečních kolektorů na vozidle.

Nejvýraznější design měl automobil Nuna9 od nizozemského týmu Nuon Solar, který závod vyhrál již sedmkrát. Letos se tak pokouší o osmé vítězství, na které svůj vůz také řádně připravil tím, že odstranil velký převis, a ještě více snížil aerodynamický odpor.

Vedle třídy Challenger je zajímavá také kategorie Cruiser, která se zaměřuje více na praktické návrhy. S těmito vozy by normální člověk mohl uvažovat o jízdě delší než několik minut a vůz tak nabízí alespoň dvojici sedadel a trochu více prostoru pro posádku.

Vozy, které několikrát zastavují na trase přes neúrodné pustiny Austrálie, dojedou do cíle ve čtvrtek 12. října. Nejzajímavější exempláře solárních vozů si můžete prohlédnout v galerii.

 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu