Citroën C4 zaujme sportovním designem a ekonomickým provozem

 Auto-Moto 
30. srpna 2022 07:29 / Marek Pokorný
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zrychlení z nuly na 100 km/h za osm sekund patří v této kategorii k nadprůměrnému výsledku Citroën
Letošní generace kompaktního crossoveru Citroën C4 zaboduje nejenom u řidičů zatížených na originální design, ale také z hlediska komfortu i bezpečnosti jízdy a nakonec zaujme i ekonomickým provozem.

Letošní Citroën může být ve své kategorii skutečně onou pověstnou štikou v rybníce. Model C4 totiž zaujme oko i velmi náročného řidiče díky sportovním tvarům karosérie a několika prvkům, které zajistí, že pohled na tento vůz vás neomrzí ani po několika měsících.

Příď vozu vypadá velmi dynamicky díky světelnému podpisu ve tvaru písmene V s dvouúrovňovými světlomety. Ještě více nás ovšem model překvapil ze zadního pohledu - zkosená záď, výrazně šikmé zadní okno, nepřehlédnutelný, efektní spojler a světla spojená lesklým černým pruhem. 

Výrobci se povedlo vytvořit u C4 vskutku ladný aerodynamický profil, který spolu s velkými koly a vysoké světlé výšce (15,6 centimetrů) předurčuje vůz k dynamické a svižné jízdě, a to částečně i v terénu (přestože má model pohon pouze přední nápravy).

Tu nakonec umožňuje i motorizace vozu. K dispozici je jak zcela elektrický pohon (u modelu ë-C4), tak i benzinové motory (my jsme testovali ten nevýkonnější 155 k). Vůz si ovšem můžete pořídit i s dieselovým motorem (od 110 k do 130 k).

V našem testu jsme si ověřili, že zážehový tříválec 1.2 PureTech s nejvyšším výkonem 155 k a točivým momentem 240 Nm umožňuje velmi dynamickou jízdu, ať již na dálnici nebo na okrskách.

Zrychlení z nuly na 100 km/h za osm sekund patří v této kategorii k nadprůměrnému výsledku. Překvapila nás také maximálka, která je podle výrobce 210 km/h, my jsme v testu zkoušeli jízdu kolem 160 km/h, a ani v této rychlosti nás nezklamal ani tříválec, ani osmistupňová automatická převodovka. Navíc jsme i ve vyšších rychlostech nezaznamenali v kabině nějak zvýšený hluk, což je pro posádku určitě důležité zejména při delších trasách.

Za povšimnutí stojí i to, že jednotlivé polohy (R, N a D) převodovky přepínáte originálním malým voličem, na toto ovládání si však za pár hodin určitě zvyknete. Abychom nezapomněli na interiér z celkového hlediska - ten je uživatelsky příjemný i díky centrálnímu 10palcovému dotykovému displeji s přehledným menu funkcí, navíc C4 nabízí zajímavé praktické prvky, jakým je například výsuvný držák integrovaný do palubní desky, který umožňuje snadné uchycení tabletu, spolujezdec tak může během jízdy sledovat film nebo pracovat. 

Na závěr si můžeme prozradit, že reakce automobilu byly rychlé, a to i při předjíždění, převodovka řadila spolehlivě a bez zbytečných prodlev, přitom spotřeba C4 se pohybovala okolo velmi solidních šesti litrů na 100 kilometrů (při jízdě po městě se pak spotřeba blížila k sedmi litrům). 

Pokud vás vůz zaujal, tak pro nejlevnější variantu "Live Pack" si musíte připravit 529 000 Kč, námi testovaná verze "Shine" pak stojí 699 000 Kč, což je cena na takto vybavený crossover s automatickou převodovkou velmi zajímavá.

Zdroj: Autorský článek

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?