Technologičtí boháči přišli v loňském roce dohromady o 400 miliard dolarů. Nejhůř dopadl Elon Musk. Stal se prvním člověkem na světě, který přišel o 200 miliard
Nejhůř dopadl právě Elon Musk, který si navíc zapsal jeden rekord, ze kterého rozhodně nemá velkou radost. Stal se totiž prvním člověkem na světě, který přišel o 200 miliard, jak uvedla agentura Bloomberg. Přitom ta ještě v roce 2021 spočítala jeho jmění na 340 miliard, a tou dobou byl také Elon Musk nejbohatším člověkem na světě. Muska ale připravila o tyto obrovské peníze především jeho automobilka Tesla, kterou založil a které se v posledním roce vůbec nedařilo. Místo Muska se tak nejbohatším mužem planety stal muž, který s technologiemi nemá vůbec nic společného. Francouz Bernard Arnault je totiž majitelem obrovského módního konglomerátu LVMH.
Musk ale rozhodně nebyl sám, i když rozhodně přišel suverénně o nejvíc peněz ze všech technologických miliardářů. Spolu s ním „slušně“ zchudli i další technologičtí magnáti Jeff Bezos a Mark Zuckerberg. A zajímavé je, že všem třem se jmění zvětšovalo v covidových letech, protože tehdy investoři hojně dávali svoje peníze do technologických firem, zatímco nyní pro změnu hledají jiné typy investic. To vedlo k tomu, že hodnota akcií firem spojených s Muskem, Bezosem a Zuckerbergem začala klesat a tuto trojici připravila o neuvěřitelné množství peněz. Zkrátka, technologická bublina splaskla.
Jeff Bezos tak ztratil také velkou část svého osobního jmění, konkrétně přišel o 86 miliard dolarů poté, co klesla hodnota především akcií Amazonu, a to až o polovinu. Veselý teď není ani Mark Zuckerberg. Zakladatel Facebooku spojil svoji budoucnost s metaverse, na což akcie jeho společnosti klesly téměř o 66 procent. V dolarech to znamenalo ztrátu 81 miliard a Zuckerberg rázem vypadl i z Top 10 miliardářů, což je žebříček, který rovněž dává dohromady agentura Bloomberg.
Jiní známí tech miliardáři jako Larry Page a Sergej Brin, ze společnosti Alphabet, přišli dohromady o 92 miliard dolarů, zatímco zakladatel Microsoftu Bill Gates v roce 2022 ztratil téměř 30 miliard dolarů. Dohromady zakladatelé a manažeři těchto společností přišli tedy o více než 400 miliard dolarů osobního majetku. A to jsou opravdu obrovské peníze.
Navíc nyní nikdo neví, zda ztráty majitelů předních technologických firem nebudou pokračovat i v letošním roce, kdy celosvětová ekonomika bude mít vážné problémy. A přežije to vůbec Elon Musk, pokud taková situace nastane, a není to tedy vůbec vyloučené? Musk například musel prodat značnou část svých akcií ve společnosti Tesla, které se nedaří především díky tomu, že má na trhu s elektrickými vozy stále větší konkurenci. Za utržené peníze si koupil Twitter, který ho stál 44 miliard dolarů. Následně ale zjistil, že Twitter není zrovna v kondici, a musel propustit asi 75 procent zaměstnanců, aby se dostal z nejhoršího. Musk má ještě podíl ve společnosti Space X, která aktuálně odpovídá necelým 45 miliardám dolarů. Zajímavé ale je, že Musk není většinovým vlastníkem, a drží tak zhruba 42 procent akcií této firmy. Není se, co divit, že nejnovějším Muskovým příspěvkem na Instagramu je fotografie, na které doma řádí s plamenometem.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Autorský článek, další zdroj: Instagram, Bloomberg