Odtajněné dokumenty, které mohou navždy přepsat naše dějiny

 Vojenství 
22. dubna 2017 04:40 / redakce
  18
📷
1 fotografie v galerii
O koncentračním táboře Auschwitz se vědělo Shutterstock
Více než 70 let po skončení druhé světové války mají být dnes zveřejněny unikátní archivní materiály Komise OSN pro válečné zločiny, ze kterých vyplývá, že spojenci věděli o holocaustu od prosince 1942, což je o dva roky dříve, než se předpokládalo.

Londýnská instituce Wiener Library, která se věnuje studiu genocidy Židů, zpřístupňuje ke studiu 900 gigabajtů textů, které mohou přepsat dějiny.

Dokumenty jsou záznamem o tom, jak spojenci v letech 1943-49 jednali v otázce válečných zločinů. Zahrnují rovněž seznamy údajných válečných zločinců, obvinění, která byla proti nim vznesena, zápisy ze setkání, zprávy, korespondenci, soudní přepisy a další související materiály.

Podle prohlášení jednoho z archivářů institutu Wiener Library, britského historika Dana Plesche, by zveřejněné dokumenty mohly přepsat klíčové kapitoly učebnic dějepisu. Uvedl to deník The Guardian.

Na světlo světa se totiž dostává fakt, že spojenci věděli o rozsahu holokaustu od prosince roku 1942, zatímco dosud panovalo přesvědčení, že spojenci se o koncentračních táborech dozvěděli až tehdy, když je objevili při osvobozování evropských zemí.

Rok 1942 se sice vzpomínal i v minulosti, ale až archivy OSN o něm poskytly hmatatelný důkaz. Zjistilo se také, že Spojené státy, Rusko a Británie si v tomto období byly vědomy toho, že nejméně dva miliony Židů byly zavražděny a dalších pět milionů je v bezprostředním ohrožení života. Další dokumenty prokazují, že exilová polská vláda poskytla velmi přesné popisy koncentračních táborů Auschwitz a Treblinka.

V tomto období vlády USA, Británie i dalších zemí přitom vydaly veřejná prohlášení o židovských masakrech. Navzdory všemu však spojenci udělali jen velmi málo pro záchranu Židů před katastrofou, konstatuje The Guardian. Tuto realitu dokazuje dokument z března 1943, kdy člen britské vlády vikomt Cranborne prohlásil, že Židé by neměli být považováni za zvláštní případ, a upozornil, že Británie již přijala příliš uprchlíků.

Exilová československá vláda také poskytla více než 300 stran dokumentů dokazujících roli Adolfa Hitlera při koordinaci a kontrole nacistických jednotek v Československu. Byly dokonce připraveny i obžaloby ze spáchání válečných zločinů proti Hitlerovi a lidem v jeho nejbližším okolí. Hitler byl dokonce v tajnosti formálně obviněn z válečných zločinů, a to koncem roku 1944 na schůzce Komise pro válečné zločiny.

Následné kroky však nebyly podniknuty. Historik Dan Plesch to vysvětluje i tím, že americké ministerstvo zahraničí se obávalo, že po válce by se v důsledku soudního pronásledování nacistických vůdců mohly zhoršit ekonomické vztahy mezi USA a Německem. Britský historik dodal, že někteří lidé v britském a americkém vedení se domnívali, že jistí nacističtí pohlaváři budou ještě po válce potřební při obnově Německa i v odporu proti komunismu.

Zmíněné archivní materiály nebyly zveřejněny na žádost USA z konce 50. let, kdy se tzv. Západní Německo na začátku studené války stalo spojencem USA a když se boj proti komunismu stal jejich společnou prioritou.

Dokumenty OSN budou zpřístupněny od pátku ve Wiener Library v Londýně a očekává se obrovský zájem veřejnosti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve