Budoucnost nabíjení telefonů? Grafenové baterie vydrží déle a nabít by se měly za pár minut

 PC a Mobily 
26. srpna 2019 19:08 / Terezie Zamlynová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Vlastnosti grafenu jsou téměř rovné zázraku. Jeho využití v technologiích je tedy jen otázkou času. Deposithotos
Víte, jaká je budoucnost nabíjení telefonů? Grafenové baterie. Vydrží déle, nabít by se měly do dvanácti minut. Tuhle revoluční novinku začne v nových generacích mobilních telefonů nabízet Samsung.

Všichni to známe. I když máme dobrý telefon, používaná baterie v něm má své limity. Nevydrží většinou dlouho nabité – když máme hodně štěstí, tak den, maximálně dva (a to nesmíme používat data).

Teď se blýská na lepší časy. Pokud by tyto dosud nám známé baterie nahradily lithiové akumulátory s grafenem, plusy bychom zaznamenaly ihned. Čas nabíjení by se mě prý zkrátit až 5krát a k tomu ještě nabídnou o téměř polovinu větší kapacitu. Nespornou další výhodou je pomalejší stárnutí baterie. Tím výčet kladů nekončí. Pozitivní je také vyšší bezpečnost. Grafenové baterie se totiž nemohou vznítit. Grafen je navíc až 200krát pevnější než ocel, i když si zachovává ohebnost a průhlednost.

V rámci objektivity je však nutné uvést i negativa. A tím jsou vysoké náklady při užívání této technologie.

Téměř zázračný materiál

I když jste možná o grafenu zatím neslyšeli, mluvit se o něm začalo už v roce 1859. Skutečný dynamický rozvoj nápadů pro využití tohoto „zázračného“ materiálu začal ale až po roce 2004, kdy profesor Andre Geim a profesor Konstantin Novoselov z Manchesterské univerzity poprvé izolovali jednu atomovou vrstvu uhlíku. Za průlomový objev získali v roce 2010 Nobelovu cenu za fyziku.

Už tu bylo uvedeno, že grafen má řadu slibných vlastností. Je flexibilní, pevný a ještě má nízkou hmotnost. Jde navíc o první dvourozměrný materiál na světě, což se dá vysvětlit  tak, že jeho konstrukce spočívá v jediné vrstvě atomů uhlíku uspořádaných v hexagonální mřížce. Právě tyto vlastnosti oceňují technologičtí výrobci.  Vědí, že se grafen může využit například pro výrobu ohebných displejů nebo baterií.

Využití také pro elektromobily?

Vedle využití pro akumulaci energie slibuje grafen také posun v oblasti solární energetiky. Aplikace grafenu v solárních článcích může umožnit rozšíření výroby sluneční elektřiny pomocí flexibilních a průhledných panelů. Díky vlastnostem grafenu lze pak takové solární články aplikovat například na elektromobily, mobilní telefony nebo oblečení.

Grafen se může zřejmě též prosadit v bateriích pro elektromobily. Letos představila španělská společnost Graphenano baterie vyrobené z grafenového polymeru, které vyvíjí spolu se svým čínským partnerem, společností Chint. Jejich baterie má umožnit dojezd až 800 kilometrů, ale proti lithiové baterii zabere o 20 až 30 procent méně místa. Nabíjet pak údajně půjde za pouhých 5 minut.

Baterie v telefonech již do dvou let

Nicméně vraťme se k telefonům, kterými jsme začali. Ačkoli jsou známé tedy nevýhody grafenu společnost Samsung věří, že se jí podaří cenu produkce grafenových baterií zkrotit. Na trh by ráda uvedla první model mobilních telefonů s touto baterií nejpozději do roku 2021. Čtěte také: Jak se nenapálit při výběru nabíječky na mobil

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod