Tato solární elektrárna za miliardu dolarů je nejdražším technologickým propadákem všech dob
Agentura Bloomberg uvedla, že solární elektrárna za miliardu dolarů technologicky zastarala ještě dřív, než byla její výstavba dokončena. Závod Crescent Dunes byl otevřen u Las Vegas v roce 2015, ale to už byla jeho technologie pozadu a navíc solární boom byl rovněž za svým zenitem. Nyní je elektrárna uzavřená a opuštěná a především předmětem obrovských soudních sporů.
Elektrárna Crescent Dunes pokrývá asi 300 akrů s tisíci solárních kolektorů, které pohánějí centrální věž. V roce 2011 na ni firmy získaly 700 milionů dolarů ve vládních zárukách na půjčky.
Věž byla dílem společnosti SolarReserve Inc. a zbytek elektrárny navrhla a postavila společnost ACS Cobra.
Největší solární elektrárnu má v současnosti Egypt
Solární energie není jen vymožeností vyspělých zemí. Svědčí o tom fakt, že největší solární elektrárna se v současné době nachází v Egyptě. Elektrárna Benban má za plného provozu produkovat 1,8 GW energie.
Další obrovské solární elektrárny se nacházejí v Číně a v Indii. Čínský Dam Solar Park je schopen zásobovat energií dvousettisícové město, zatímco elektrárna, jež se nachází na indickém mezinárodním letišti v Kóčinu, plně pokryje potřeby letiště a ještě dodává energii do národní rozvodné sítě.
Solární elektrárna v Černobylu nepatří sice mezi ty největší na světě, rozhodně je ale skvělým využitím oblasti jaderné katastrofy, která se stále více snaží probudit k životu.
Další obrovské solární projekty budou přibývat po celém světě. Spojené státy nyní rovněž směřují ke stavbě nového obrovského solárního parku, a ještě je ve hře rovněž miliardář Elon Musk. Ten zveřejnil před několika měsíci svoji vizi obrovského solárního parku, který by se nacházel v některé z amerických pouští, například v Texasu nebo Utahu. Obrovská elektrárna by podle Muska mohla elektrickou energií zásobovat celé Spojené státy. Dále čtěte: V chytrých městech se lépe žije i podniká. Navíc jsou ohleduplná i k životnímu prostředí.