Armády brzy možná nabídnou vojákům neviditelné uniformy

 Vojenství 
26. října 2019 11:02 / Terezie Zamlynová
  1
📷
2 fotografie v galerii
Pro armádu, která by se mohla stát neviditelnou, by to znamenalo velký trumf v boji s nepřítelem Depositphotos
Učinit něco neviditelným už není jen záležitostí pohádek. Disciplínu tohoto typu, alespoň mezi dospělými, převzala věda. A tak se již objevují zprávy o tom, že realitou jsou neviditelné maskovací uniformy či speciální pláště, které umí udělat neviditelné lodě.

V tomto roce si kanadská společnost Hyperstealth Biotechnology, specializující se na výrobu maskovacích uniforem, nechala patentovat nový materiál nazvaný Quantum Stealth. Zjednodušeně řečeno tento materiál funguje dost podobně jako plášť neviditelnosti.

Podle dostupných zdrojů je prý tenký jako papír, levný a navíc dokonce nepotřebuje ani zdroj energie. Všechny tyto vlastnosti jej předurčují k vojenskému použití.

Jak je to možné? V případě, že je nový materiál použitý kolem nějakého objektu, ohýbá světlo tak, že pozorovatel získá pocit, jako by pozorovaný objekt najednou zmizel. Může přitom prý jít nejen o světlo ve viditelném spektru, ale také o světlo ultrafialové, infračervené nebo dokonce krátkovlnné infračervené. I proto zmiňovaná kanadská společnost nazvala výsledek své práce širokopásmovým neviditelným pláštěm.

V tuto chvíli patent zahrnuje třináct verzí materiálu. Celkové množství možných konfigurací je prý však podstatně vyšší.

Neviditelný plášť také ochrání lodě před vlnami

Oblastí, ve kterých se snaží výzkumníci používat technologie, které pracují na principu neviditelnosti, je mnoho. V současné době například také dva vědecké týmy pracují na vývoji materiálu, který by měl chránit nejrůznější tělesa, například lodě před velkými vlnami nebo proudy.

Jde o materiál, který by mohl omezit vliv tlaku vln či tahu proudu pohybem určitých položek v tekutině. Vytvořil by tak kolem chráněného objektu také již zmíněný "neviditelný plášť". Pomáhal by zabránit třeba i převrácení lodě a dalším tragédiím.

Vědecké týmy se v tomto případě zaměřují na to, jak usměrnit vlnění a proudění tekutiny (ale i světla nebo zvuku) kolem objektu, který je v ní umístěn. A jak ho pokud možno udělat neviditelným. Vědci by toho rádi dosáhli tím, že zamaskují jeho reakci na okolní vodu.

Daný typ materiálu snižuje odpor, a tak by brzy mohl vést při jeho masovějším používání také k vývoji úspornějších vozidel. Čtěte také: Americká armáda zkoušela cestovat v čase. Jde o experiment, který je dosud popírán a obestřen tajemstvím.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod