Největší letadlo světa se připravuje na svůj první let
Například už v roce 1989 k nám zavítalo největší nákladní letadlo světa, Antonov An-225 Mrija, dokonce i s raketoplánem Buran na hřbetě. Před čtyřmi lety pak nadšení fanouškové mohli sledovat na Ruzyni přistání největšího dopravního letadla, Airbusu A380. S obřím ruským bombardérem se můžete seznámit v tomto článku.
A nyní se chystá na svůj prvý let další letecký obr. Obří stroj nese označení Stratolaunch a jeho primárním úkolem se stane vynášení raketových nosičů na hranici stratosféry. Možná to může znít poněkud šíleně, ale jakmile se podíváte na konstrukci letadla, není obtížné pochopit základní myšlenku. Prostor mezi dvěma trupy poslouží jako odpalovací platforma raket, které ve výšce několika kilometrů zažehnou své motory a vydají se na nízkou oběžnou dráhu.
Stratolaunch je monstrum, které už na první pohled vypadá jinak, než běžné letadlo. Složené je ze dvou samostatných, ale vzájemně propojených částí, jejichž velikost a hmotnost je tak vysoká, že mu na vzlet a let musí pomáhat šest turbínových motorů. Vývoj a sestrojení letadla financoval jeden ze spoluzakladatelů Microsoftu Paul Allen. Americký miliardář vývoj financoval přes firmu Vulcan Aerospace.
Letadlo zatím absolvovalo jen pozemní testy. Několikahodinový „opravdový“ let by měl tento letecký obr absolvovat během několika měsíců. Stratolaunch má dva kokpity a stejné motory Pratt & Whitney, jaké používá Boeing 747. Obrovské letadlo s maximální hmotností 580 tun přistává na 14 párech kol. Je jen několik letišť, na kterých letadlo může kvůli svému rozpětí křídel, které činí neuvěřitelných 117 metrů, přistát.
Už název napovídá, že Stratolaunch nebude přepravovat lidi či obchodní zásilky. Stejně jako u ostatních projektů zabývajících se lety do vesmíru i Stratolaunch si klade za cíl snížit náklady na vynášení raket a satelitů na oběžnou dráhu Země.