Umělá inteligence na úrovni je tu? Existuje čip, který napodobuje lidský mozek

 Technologie 
29. září 2017 09:01 / Petr Hájek
  0
📷
2 fotografie v galerii
Experimentální čip Loihi emuluje neuro-morfní umělý mozek Pixabay
Společnost Intel na technologii „Loihi“ pracuje již dobrých šest let. A není celkem pochopitelně jediná – během let se o podobné věci pokoušelo a stále pokouší řada firem. A s různým stupněm úspěchu.

V poslední době jsou populární hlavně různé akcelerační CPU na rozeznávání obrázků, multimédia, hluboké učení všeho představitelného atd. Právě Intel se v této věci pochlubil s experimentálním čipem Loihi, jenž emuluje (zatím v praxi nijak neprokázaný) neuro-morfní umělý mozek. Namísto spoléhání jen na hrubou sílu běžných univerzálních CPU jde o model, jenž se přímo inspiroval na lidském mozku.

Intel už zkoumal možnosti i potenciál technologie, a to již někdy od roku 2012, kdy vyrobil první podobný procesorový pokus, co namísto logických bran užívá neuronů jako minimální jednotky. Je na nich zajímavé to, že mohou předávat signály různé síly, jako to dělají neurony u nás. Mohou se též nastartovat, jen když jsou potřeba a nepodléhají taktu procesoru.

Čip Intel Loihi má 1024 umělých neuronů nebo 130 000 simulovaných, jež dokážou uspořádat data do 130 milionů možností. To je solidní, když to srovnáme třeba s krabím mozkem, ale do mozku našeho to je pořád daleko…

Mozek předává informace za pomoci pulsů, též však provádí posilování častých spojení a ukládání změn lokálně. Jako takový neuron prostě nefunguje sám, ale musí interagovat s ostatními.

Pokud by došlo k nasazení čipu právě pro úlohy týkající se AI, přínos by měl být neuvěřitelný. Loihi má potenciál popohnat přemýšlení AI na našich univerzálních CPU i tisíckrát. Navíc je tu faktor učení se přímo za chodu na čipu a bez databází. Podobně jako se program učí sám hrát proti sobě třeba dámu. Čip slibuje být též velmi adaptabilní a učit se za chodu nové věci (skvělé pro roboty, ale i robotické zbraně...).

Čip je vyroben 14 nm technologiemi a v prvních letech se objeví nejspíše v rámci univerzit a soukromých firem studujících AI.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47