NASA slaví úspěšné přistání sondy InSight na povrchu Marsu. Průlomová mise může začít

 Letectví 
27. listopadu 2018 08:06 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sonda Insight je prvním systémem na měření parametrů pod povrchem Marsu Internet
Dlouho očekávané přistání americké sondy InSight, která bude zkoumat povrch Marsu, bylo úspěšně dokončeno. Sonda bude připravena pro svou důležitou misi hned poté, co bude pomocí pozemského střediska uvedena do provozu a dobije své baterie.

Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvládl nejtěžší část celé mise sondy Insight, a to přistání na povrchu Marsu. Sonda musela během této náročné operace čelit obrovským teplotám, které vznikají třením při průchodu atmosférou rudé planety.

Sonda InSight je vůbec prvním pozemským zařízením, které bude zkoumat Mars pod povrchem a také první sondou, která od roku 2012 na povrchu rudé planety přistála. Posledním robotem, který na Mars dosedl, bylo vozítko Curiosity. 

Úspěšné přistání sondy včera NASA oznámila ve večerních hodinách a během dneška připojila zprávu o tom, že se správně rozevřely solární panely nezbytné pro zásobování sondy elektrickou energií. Informaci k Zemi poslala sonda Mars Odyssey, která je od října 2001 na oběžné dráze kolem Marsu.

Celá operace přistávacího manévru, která trvala sedm minut, proběhla přesně podle plánů. V první fázi sonda vstoupila do atmosféry rychlostí téměř 20 tisíc kilometrů v hodině a během šesti a půl minut se za pomoci nadzvukového padáku a tepelného štítu zpomalila na rychlost kolem osmi kilometrů za hodinu. Ihned po přistání sonda pořídila první fotografii, kterou odeslala do řídícího střediska prostřednictvím dalšího satelitu.

Mise sondy Insight bude spočívat zejména v seizmickému průzkumu Marsu. Jejím úkolem ale také bude měřit tepelný tok v planetární kůře či zaznamenávat marsotřesení, pokud existuje. Sonda je vybavena také speciálním radiolokátorem pro měření odchylek v rotaci Marsu, což vědcům pomůže zjistit podrobnosti o planetárním jádře. Dále čtěte: (První československá družice Magion vzlétla do kosmu v roce 1987).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod