Firma Apple chtěla, aby její iPhony měly šifrování typu end-to-end. Pak zasáhla FBI

 PC a Mobily 
29. ledna 2020 08:45 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
FBI nedovolí více chránit data Depositphotos
Firma Apple musela opustit svoje plány umožnit svým zákazníkům zašifrovat zálohy svého telefonu do iCloudu poté, co agentura FBI uvedla, že by to bránilo vyšetřování.

End-to-end šifrování je určeno primárně k zastavení hackerů, ale také by znamenalo, že Apple by již neměl možnost "číst" data osoby, jež telefon používá. Přitom Apple měl v úmyslu zpřístupnit zákazníkům kompletní šifrování dat, která by pak byla nahrávána do iCloudu.

FBI se domnívá, že šifrování dat by mohlo být překážkou při vyšetřování, jako tomu bylo v případě kauzy důstojníka Saudského letectva, který minulý měsíc zastřelil tři lidi na námořní základně Pensacola na Floridě.

Americký generální prokurátor William Barr požádal Apple, aby "odemkl" dva telefony, které střelec používal. A dalším argumentem je také to, že by šifrování znemožnilo vyšetřování trestých činů páchaných vůči dětem.

Firma Apple plánovala zavést šifrování typu end-to-end už více než dva roky. Jenomže proti plánu se postavila FBI, respektive její divize operačních technologií s tím, že důkazy proti trestné činnosti by tak zůstaly ukryty.

Apple versus FBI

Firma Apple bojuje s FBI už několik let. V roce 2016 se mimo jiné společnosti přely o přístup k telefonům ve vlastnictví podezřelého v hromadné střelbě v kalifornském San Bernardinu. Je ale jasné, že tuto bitvu vyhrají zpravodajské agentury.

Ztráta možnosti šifrování je pro uživatele iPhonů zklamáním. Šifrování typu end-to-end je pokročilejší než současný průmyslový standard pro zabezpečení. Spousta výrobců nyní používá šifrování, které v zásadě šifruje obsah zprávy nebo jiná data, ale s šifrovacím klíčem společnosti mohou hravě data obnovit.

Kvůli tomu mají výrobci obvykle kryptografický šifrovací klíč, což znamená, že data nejsou skutečně bezpečná a mohou být kýmkoli zneužita, ať už hackery nebo zpravodajskými agenturami. S lepším šifrováním by ovšem firmy tyto klíče neměly, a nedostaly by se tak k zálohovaným datům. Tudíž by vyšetřovatelům nemohly poskytnout během nějakého vyšetřování potřebné informace a důkazy.

Ostatní uživatelé chytrých telefonů, kteří užívají operační systém Android, je šifrování typu end-to-end možné. V říjnu 2018 společnost Google oznámila, že zákazníci mohou používat novou funkci, která by udržovala zálohovaná data z jejich telefonů zcela uzamčená pomocí dešifrovacího klíče, který je náhodně generován v telefonu každého uživatele, pomocí jejich zámku, vzoru nebo přístupového kódu. Dále čtěte: Počítačoví vědci vyvíjejí nový nástroj, který za nás bude točit videa.

Témata: mobil, šifrování,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008