Které země vlastní kolik jaderných zbraní? V součtu mohou zničit celou planetu

 Vojenství 
06. března 2018 07:00 / Robert Bureš
  2
📷
1 fotografie v galerii
Atomové bomby mohou mít sílu i několika set megatun Pixabay
Jaderný konflikt je pro každého člověka na planetě pravděpodobně ta nejhorší možná představa. Jaderné velmoci se navzájem takzvaně drží v šachu a této globální katastrofě již léta brání jediný fakt: strach z odplaty. Bohužel dohled nad jadernými programy některých států úspěšně selhává a experti reálné množství hlavic v některých státech zakládají spíše na odhadech.

I přes celosvětovou snahu o omezení jaderných zbrojních programů zůstává ve výzbroji mnoha států stále tolik jaderného arzenálu, že by stačil ke zničení celé planety Země. Ničivá schopnost těchto zbraní je natolik veliká, že exploze při testu první jaderné bomby měla větší sílu než všechna munice vypálená během druhé světové války.

V současné době existuje 5 států, které jsou uznávány jako jaderné velmoci. Tyto státy také podepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT). Mezi těmito státy je USA, Rusko, Čína, Francie a Spojené království.

USA a Rusko společně vlastní 80 % světového jaderného arzenálu. Experti se ale domnívají, že na světě existuje obrovské množství jaderných zbraní, které nejsou registrovány. Existují také státy, které jaderný arzenál mají, ale smlouvu NPT nepodepsaly. Mezi ty patří Indie, Pákistán, Izrael, Jižní Súdán a Severní Korea, která od smlouvy odstoupila.

Další země jako Jihoafrická republika, Ukrajina, Bělorusko a Kazachstán dříve jadernými zbraněmi disponovaly ale postupně se jich vzdaly a smlouvu NPT podepsaly. V roce 2002 se k nim připojila také Kuba. Experti na jadernou problematiku vedou statistiky o existenci jaderných hlavic v jednotlivých státech, která vypadá následovně.

Írán - počet neznámý

Americká zpravodajská služba podezřívá Írán, že by mohl mít jaderné zbraně. Experti již před několika lety informovali o tom, že Írán by mohl mít klíčovou složku jaderných zbraní. Případný počet jaderných zbraní je stále neznámý.

Severní Korea - 8 hlavic

V roce 2009 Severní Korea oznámila, že vyvinula jadernou zbraň, přičemž první test provedl severokorejský režim již v roce 2006. Během následujících let provedla tato komunistická země ještě několik testů. V současné době má severokorejská armáda v aktivní výzbroji jaderné rakety malého a středního rozsahu. Usilovně také pracuje na mezikontinentálních nosičích jaderných hlavic. (čtěte: Začínají severokorejci válku? Další test pokročilé balistické rakety pobouřil svět).

Izrael - 80 hlavic

I když je známo, že Izrael má obrovské množství jaderných zbraní, jejichž počty se mohou pohybovat v rozmezí od 80 do 400, oficiálně má v jaderném arzenálu 80 hlavic. Neexistují žádné záznamy o datu prvního jaderného testu. Izrael má širokou škálu jaderných zbraní od mezikontinentálních střel až po raketonosné ponorky, které jsou vybaveny střelami středního doletu.

Indie - oficiálně neznámo

Indie zahájila svůj jaderný program v roce 1967. První jaderný test provedla v roce 1974, po němž následovala druhá zkouška v roce 1998. Indie dodnes oficiálně neprozradila žádné informace o počtu jaderných zbraní, má však velice přísnou politiku, která vládě zakazuje jejich použití jako první. Některé odhady hovoří až o 120 hlavicích, kterými nejlidnatější země světa může disponovat.

Pákistán - oficiálně neznámo

Pákistán nepodepsal NPT. Pákistánský jaderný program vedl předseda vlády Zulfiqar Ali Bhutto od roku 1972 v reakci na vývoj v oblasti jaderného výzkumu zbraní v sousední Indii. Pákistán má dodnes ve své vojenské rezervě mnoho jaderných střel. Neoficiální odhady zpravodajských služeb uvádí rozmezí od 100 do 150 jaderných hlavic.

Velká Británie - 215 hlavic

Během studené války měla britská armáda k dispozici arzenál tvořený 520 jadernými hlavicemi. Dnes britská vláda uvádí 215 aktivních jaderných zbraní. Spojené království je třetí zemí, která testovala jadernou bombu v roce 1952. Velká Británie je jedním z pěti signatářů NPT. Ostrovní země provedla asi 45 jaderných testů v nejrůznějších částech světa. Dnes je Spojené království považováno za silnou jadernou velmoc, pokud jde o kapacitu a počet aktivních hlavic.

Čína - 270 hlavic

Čína je rostoucí ekonomickou a stejně tak i jadernou velmocí. Čína je jedním z nejstarších národů na světě, které disponují zbraněmi hromadného ničení. V roce 1964 zde provedli první jaderný test. Počet skutečných hlavic v Číně je neznámý a je to státní tajemství. Existují zprávy, které naznačují, že Čína by mohla mít až 3 000 hlavic. Oficiálně má komunistická země 260 hlavic v aktivní záloze. Čína má podobně jako Indie velice přísnou politiku, která znemožňuje použití zbraní v rámci ofenzivy.

Francie - 300 hlavic

Francie je jedním ze signatářů NPT. Má 290 hlavic v aktivní výzbroji a 10 dalších bojových hlavic v záloze. Francie je třetím největším státem jaderných zbraní se zásobníkem 300 jaderných hlavic. V roce 1996 provedla Francie svůj poslední jaderný test předtím, než podepsala Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT).

Spojené státy - 6 800 hlavic

Spojené státy americké jsou jednou z nejmocnějších jaderných velmocí s nejvyšším počtem aktivních hlavic a zároveň jedním ze signatářů NPT. V aktivní výzbroji má USA 2 080 hlavic. Země disponuje ale dalšími 4 720 hlavicemi, které jsou buďto taktickými nebo strategickými zbraněmi, kte ré nejsou v aktivní výzbroji. USA má širokou škálu jaderných zbraní od ponorek po mezikontinentální balistické rakety.

Rusko - 7 000 hlavic

Rusko mělo v dobách studené války až 45 tisíc jaderných hlavic v rámci závodu se západem. V současné době Rusko rozebírá a snižuje počet jaderného arzenálu na zhruba 7 000. Rusko má 515 mezikontinentálních balistických raket (ICBM), strategické bombardéry a balistické rakety vypouštěné z ponorek (SLBM). V Rusku, které je rovněž jedním ze signatářů NPT, se dnes stále nacházejí tisíce nevyužitých strategických bojových hlavic. O přesných počtech experti stále pochybují.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008