خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Letecká doprava se v budoucnu dočká výrazné proměny • Tech / inStory.cz
 

Letecká doprava se v budoucnu dočká výrazné proměny

Letouny jsou na některých letištích naváděny virtuálním řídícím střediskem již dnes
 Technologie 
03. června 2018 09:39 / Shutterstock
  1   0
V oblasti řízení letového provozu dochází po dlouhé době k zásadním změnám. Jednou z znich je například absence kontrolních věží na některých letištích, které nahradila takzvaná virtuální řídící střediska, která mohou být od letiště vzdálena stovky kilometrů.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Světovým lídrem v oblasti centrálních řídících středisek je Švédsko, které v nich vidí budoucnost nejen Evropy. Tato centra, která mohou být vzdálena až několik stovek kilometrů, slouží jako virtuální řídící věže pro několik letišť najednou. Švédsko v tomto konceptu vidí vyšší efektivitu, bezpečnost a především výraznou úsporu nákladů.

Virtuální věže vypadají uvnitř podobně jako ty, které jsou na běžných letištích, pouze s rozdílem, že tyto nemají okna a dispečeři sledují letiště kamerami. Díky mnoha senzorům má virtuální věž informace v reálném čase a nabízí 360stupňový pohled na celou letištní plochu. Z důvodu bezpečnosti data do věže putují různými kanály. Záběry z drah jsou doplněny dalšími systémy potřebnými k řízení dopravy, informacemi o počasí a letových plánech.

„S virtuálními věžemi můžeme zvýšit bezpečnost. A to jak v řízení letadel na příletové a odletové dráze, tak při podpoře v detekování letounů,“ tvrdí Erik Bäckman, ředitel společnosti rozvíjející virtuální věže.

Švédský projekt měl původně nabízet levné řešení pro menší letiště, kde řízení provozu může dělat až čtyřicet procent z celkových nákladů. Investovat do něj ale teď chtějí i velká letiště, která v něm vidí příležitost, jak dlouhodobě ušetřit spoustu peněz.

Letiště v Belgii budou například vybavena tímto centrem nejpozději do tří let. Stejná technologie dostala zelenou také ve Velké Británii, Rumunsku, Německu, Francii, Norsku a Maďarsku. V České Republice se zatím o tomto projektu neuvažuje. V letecké dopravě se připravuje také další velká změna (čtěte: Postel pro každého cestujícího? Airbus připravuje revoluci v letecké dopravě).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Včely versus vosy a sršni. Které bodnutí bolí více?

Dům a zahrada

Pěstování rajčat na balkoně? Stačí vědět, jak na to

Cestování

Kde je v Evropě nejhezčí koupání? Pár tipů, kde najdete nejkrásnější evropské pláže