Poprvé v historii lidstva vzlétla do vesmíru plně recyklovaná raketa

Raketa Falcon 9 byla recyklována a poprvé v historii vyslána zpět do vesmíru
Loading...
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
17. prosince 2017 09:58 / SpaceX
  0   0
Poprvé v historii kosmonautiky vzlétla do vesmíru plně recyklovaná raketa. Za tímto milníkem, který může výrazně snížit náklady a zvýšit dostupnost vesmírných letů, stojí průkopník Elon Musk a jeho vesmírná společnost SpaceX.

Americká kosmická společnost SpaceX poprvé v historii kosmonautiky úspěšně odstartovala misi recyklované nosné rakety. Na fascinujícím videu je vidět celý průběh letu rakety do vesmíru a zpět.

Mise s názvem CRS-13 je důležitá zásobovací mise pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), což znamená, že NASA po delším váhání dala plnou důvěru v projekt opakovaně použitelné technologie SpaceX.

Raketa odstartovala z Launch Complex 40 na Misu Canaveral, tedy z místa kde došlo v září 2016 k explozi rakety Falcon 9. Úspěšná mise je dobrým znamením jak pro společnost SpaceX, tak pro celosvětové vesmírné lety.

SpaceX použila znovu raketu Falcon 9, která při předchozím letu rovněž mířila k ISS. Nyní poprvé v historii SpaceX opětovně použila jak raketu, tak kapsli Dragon.

Kapsle přepravuje více než 2 000 kg nákladu do ISS. Náklad se skládá převážně z výzkumného zařízení pro posádku. Mezi novým vybavením je také několik senzorů, které monitorují množství vesmírného odpadu kolem stanice a také množství slunečního světla, které dopadá na Zemi.

Vesmírný odpad může být pro stanici nebezpečný, zejména jedná–li se o větší tělesa. Před časem například Čína oznámila ztrátu kontroly nad svou vesmírnou stanicí Tiangong-1, která nyní nekontrolovatelně padá k Zemi.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře

Víc už toho není

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Milionové velkoměsto vysychá. Vodu má na tři měsíce, pak nastane kolaps

Dům a zahrada

Zajímavé tipy na jednoduché opravy staršího nábytku

Bydlení

Odklízení sněhu nemusí být dřina. Stačí si zvolit správného pomocníka

خرید فیلتر شکن خرید کریو خرید کریو
خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن