Jaké emise mají ve skutečnosti elektrické vozy? Čisté nejsou

 Auto-Moto 
07. března 2018 09:22 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Experti spočítali, jaké emise mají reálně elektromobily Tesla
Svět i přes řadu nevýhod stále více prahne po elektromobilech, které slibují oproti spalovacím motorům nulové emise. Výzkumy ale ukazují, že ani elektrické vozy se bez škodlivých vlivů na životní prostředí neobejdou.

Samotná elektřina, která je nezbytná pro dobíjení akumulátorů elektrických vozidel, totiž vzniká v elektrárnách, které ji z části vyrábí z fosilních paliv, z části je k výrobě využívána jaderná energie a zanedbatelné procento světové energetiky pak tvoří obnovitelné zdroje. V reálném dopadu tedy záleží na podílu jednotlivých technologií pro výrobu energie v dané zemi.

Nejvíce tedy mohou z elektromobilů těžit země jako Norsko, které k výrobě elektřiny využívají téměř výhradně vodní elektrárny. Dalšími zeměmi, které mohou elektromobily prohlásit za čisté řešení, jsou Británie a Francie, které mají velký podíl bezemisního jádra. Naproti tomu ve většině zemích je stále většinový podíl energie vyrobené z fosilních paliv, a právě zde elektromobily nemohou být považovány za ekologicky čisté.

Například Čína, která je největším trhem s elektromobily, je zásobena elektřinou převážně z uhelných elektráren, Spojené státy zase využívají k výrobě elektřiny nejvíce zemní plyn. Každá elektrárna na fosilní paliva navíc vypouští jiné množství emisí v závislosti na emisních normách dané země.

Podle tohoto měřítka může například elektromobil v Číně nepřímo produkovat více než 62 gramů emisí oxidu uhličitého na každý ujetý kilometr. Vezmeme-li v úvahu nepřímé emise, pak stejný vůz v Číně produkuje dvakrát tolik emisí, než kdyby jezdil v Británii.

Nutno ale říci, že v porovnání s průměrným spalovacím motorem jsou na tom elektromobily stále o mnoho lépe. Podle odhadů je dnes elektromobil přibližně o 40 procent menší zátěží pro životní prostředí, než jakou představuje vůz se spalovacím motorem. Za současného rostoucího podílu obnovitelných zdrojů v globální energetice bude elektromobil v roce 2040 téměř o 70 procent méně škodlivý než běžné vozy.

Existují ale vozy, které na konvenčních zdrojích energie závislé nejsou a ke svému pohonu využívají pouze energii Slunce. Tyto technologie jsou ale zatím stále velmi problematické a v některých částech světa nepoužitelné (čtěte: Elektromobil dobíjený pouze sluncem vyjede na silnice už v příštím roce).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47