Česko je nadprůměrně robotizovanou zemí. Do 20 let roboti vezmou práci více než polovině zaměstnanců

 Technologie 
04. září 2019 13:04 / Terezie Zamlynová
  1
📷
3 fotografie v galerii
Bude záležet na mnoha okolnostech, jestli přijmeme roboty jako parťáky nebo konkurenty Shutterstock
Nástupu robotizace se nelze vyhnout. Pro někoho to je strašák, jiní v tomto trendu vidí pokrok a příležitost, jak lidskou činnost posunout dál a zbavit ji rutinní a monotónní práce. Možná však pro někoho může být novinkou, že Česko v robotizaci zaujímá ve světovém měřítku přední příčku.

Roboti vstoupili do firem na našem území zejména ve zpracovatelském a automobilovém průmyslu. Dokazují to i čísla. Podle nejnovějších mezinárodně srovnatelných statistik na každých deset tisíc našich zaměstnanců připadá nyní už celkem 119 průmyslových robotů. A to je počet, který Česko dostává na špičku. Průměr ve světě činí totiž jen 85 robotů na každých deset tisíc pracovníků v průmyslu. V Evropě je o něco vyšší - celkem 106 robotů – ale stále nás to řadí hodně vysoko.

Některé profese roboti nahradí, jiné jen z části

Vedle vývojářů, kteří pracují na vylepšování technologií a automatizace a robotizace, je trend velmi zajímavý i pro ekonomy. Otázka, do jaké míry povede zavedení práce robotů k prosperitě, jim nedává spát. Objevují se totiž i názory, že roboti budou lidem brát práci a tudíž může narůstat nezaměstnanost, což by přineslo i další sociální problémy.

Například přední český ekonom Lukáš Kovanda se domnívá, že se rychlost procesu robotizace bude lišit v jednotlivých odvětvích průmyslu. A zcela odlišná bude prý zřejmě hlavně v oblasti robotizace služeb.

Jisté ale je, že profesí, které půjdou úplně zrobotizovat, je poměrně málo. Ovšem těch, které půjdou zrobotizovat alespoň z větší či menší části, je velké množství.

Experti se tedy domnívají, že lidem bude robot brát práci postupně, zvolna a tedy téměř evolučně. Člověka nahradí, jen pokud to bude pro firmy levnější řešení. Představa blízké budoucnosti je pak taková, že levnější výroba umožní to, že spotřebitel zakoupením levnějšího produktu ušetří. A následně si bude moci pořídit díky úspoře ještě něco jiného, co by si, nebýt robotizace, s největší pravděpodobností koupit nemohl.

Práci však někomu skutečně roboti vezmou

Plusem bude to, že vzroste poptávka spotřebitelů po zboží či službách. Robot tedy sice některým lidem práci skutečně vezme, ale levnější výrobou jí zase dalším lidem dá, i když to bude v jiné oblasti. (Psali jsme také: Je tu čtvrtá průmyslová revoluce. Některá povolání definitivně pohřbí).

Ovšem objektivně lze přiznat, že průběžný děj, který se odehraje mezitím, bude pro ty, kterých se to týká, sociálně náročný. Podle odborníků by ale prý neměl zaměstnance v naprosté většině případů nijak fatálně ohrožovat ve smyslu dlouhodobého vážného snížení životní úrovně.

Ohrožena je téměř polovina pracovních míst?

Momentálně je robotizací ohroženo až 51 procent pracovních míst. Neznamená to však, že tito lidé přijdou o práci hned – proces by měl trvat deset až dvacet let. Ten, kdo o práci přece jen přijde, jiné uplatnění by měl zase najít poměrně rychle. Pomoci k tomu může i faktor stárnutí populace. Ten bude omezovat nabídku volné pracovní síly na trhu.

Očekává se tedy, že kolem roku 2035 bude podstatná část českého průmyslu i zemědělství robotizována. Přesto experti, včetně těch ekonomických, uklidňují, že to nebude znamenat nijak dramaticky vysokou míru nezaměstnanosti. Jak to však bude v reálu, si budeme muset počkat. Čtěte také: Průmyslové roboty využívá v Česku již 16 procent firem, zájem roste i o 3D tisk.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008